Yara istorija

Įmonė gimė ir jos plėtra prasidėjo Norvegijos pramonės įmonėje Norsk Hydro, kuri buvo įsteigta 1905-aisiais.

Tai įvyko tada, kai pramonininkai Semas Yde (Sam Eyde), Kristijanas Birklandas (Kristian Birkeland) ir Markas Valenbergas (Marcus Wallenberg) panaudojo milžiniškus Norvegijos hidroenergijos išteklius, kad pagamintų reikšmingą ir svarbų kompanijos produktą – mineralines trąšas, kuriomis susidomėjo visame pasaulyje, kadangi jų dėka ūkininkai galėjo padidinti pasėlių derlingumą.

Praėjus keliems dešimtmečiams, kai Norsk Hydro išplėtė savo veiklą ir tapo daugiašake verslų kompanija – nuo trąšų iki naftos ir metalų -, šis sektorius savo veiklą paskyrė iš esmės tik žemės ūkio produktų bei pagalbinių produktų gamybai ir, verslui įgavus pagreitį, tapo savistoviu biržos subjektu. Yara International ASA debiutavo Oslo vertybinių popierių biržoje 2004 m., tačiau daug kas įvyko per pastarųjų metų laikotarpį, todėl kompanijos istorija tęsiasi…

1900-1905

Eksperimentinėje-bandymų įmonėje Notodene (Notodden), Norvegijoje pagamintos pirmosios pasaulyje azotinės trąšos “Norgessalpeter” (kalcio nitratas). Gamybos procesas buvo pagrįstas Birklando ir Yde (Birkeland, Eyde) išradimu, - azoto išgavimu iš oro, panaudojus hidroelektros energiją.

1906-1919

Nauja, plačios paskirties, įskaitant energijos tiekimą, gamybinė įmonė Notodene (Notodden) pradėjo savo gamybą, o Rjukane (Rjukan) statoma nauja gamykla. Abi gamyklas aplankė Siamo karalius Čiulalongkomas (Chulalongkom).

1920-1939

1920-1939 Rjukane (Rjukan) pradedamas gaminti amoniakas (1928). Nauji cechai įsteigiami Porsgriune (Porsgrunn) (1929). Išvystyta naujų pramoninių produktų gamyba: sunkusis vanduo, CO2 dujos. 1929 –siais veiklą pradėjo Yara Sluiskil (NSM).

1940-1959

Stokholme pradėjo veikti pardavimų įstaiga. Prasidėjo prekyba su JAV, pagrindinė prekė – kalcio nitratas, skirtas vaiskrūmiams, daržovėms ir vertingosioms kultūroms. Pradeda veikti Glomfjordo (Glomfjord) gamykla, kuri panaudojo hidroelektros energiją amoniako gamybos patobulinimui ir pradėjo gaminti kalcio nitratą ir NPK (1949).

1960-1969

Porsgriune (Porsgrunn) pradedamas gaminti amoniakas: viename ceche gamybos pagrindas – dalinė mazuto oksidacija, kitame – naftos apdorojimas garu. 1969 – siais, bendradarbiaujant su Kataro (Qatar) pramonės įmonėmis, įsteigta bendra įmonė Kafko (Qafco).

1978-1990

Įsigyjama: NSM (Nyderlandai), Supra (Švedija), Fisons (JK), Ruhr Sticstoff (Vokietija), Windmill (Nyderlandai), Cofaz (Prancūzija). 1982 – siais Čivane (Chiwan), Kinijoje įsteigiamas terminalas. 1983 - siais Harare (Harare), Zimbabvėje atidaroma įstaiga.

1999-2003

Agri įsigijo Adubos Trevo Brazilijoje ir kontrolinį akcijų paketą Kainoše (Kynoch), Pietų Afrikoje. Radikalūs pokyčiai ir kompanijos konsolidavimas. Hydro nusprendžia kotiruoti Agri Oslo vertybinių popierių biržoje.

2004-2005

2004 kovo 25 d. - kotiravimasis Oslo vertybinių popierių biržoje. Yara orientuojasi į ateitį,- jau aukštą įvertinimą pelniusios trąšų pramonės sektoriaus lyderės vaidmenyje.

2006-2007

Yara išplečia savo veiklą Brazilijoje, nuperka pusę Baldertono (Balderton), įsteigia bendrą įmonę su Prakseir (Praxair) ir perima Kemira GrowHow valdymą. Kompanija padaro didelę pažangą emisijų sumažinimo produktų tobulinimo srityje.

2008-2009

Yara laimi pagrindinį aplinkosaugos apdovanojimą, išplečia savo bendrą įmonę Katare (Qatar), praneša apie rekordinį pelną ir paskiriamas naujas Vykdantysis direktorius (CEO) - Jørgen Ole Haslestad. Kompanija pasirašo galutinę sutartį dėl Lifeco įkūrimo ir pradeda statyti naują Urea7 (karbamido) gamyklą Nyderlanduose.

2010-2011

Yara parduoda Fosfertil Brazilijoje ir dalyvauja naujai besiformuojančioje DEF rinkoje JAV. Plečiasi apimtys Afrikoje ir susidaro du, aiškiai įvardijami koridoriai. Į pietinį žemės ūkio plėtros koridorių Tanzanijoje, Yara nusprendė investuoti 20 milijonų JAV dolerių naujo trąšų terminalo statybai.

2012-2013

Yara buvo viena iš Sacharos miškų projekto eksperimentinės infrastruktūros už Dohos (Doha) rėmėjų, o Yar’os Vykdantysis direktorius Jørgen Ole Haslestad atstovavo privačiajam sektoriui, kai JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) įsteigė naują aljansą maisto ir maitinimo užtikrinimui. Yara toliau vykdė strateginę plėtrą pasauliniu mastu, įsigydama, neminint kitų pagrindinių įsigijimų, Bunge’s trąšų verslą Brazilijoje ir Vokietijos vandens daviklių kompaniją ZIM Plant Technology GmH.

Daugiau apie Yara

Yara iš pirmo žvilgsnio

Yara iš pirmo žvilgsnio

Yara siūlo pelningų ir atsakingų žemės ūkio ir aplinkos apsaugos sprendimų.
Misija, vizija ir vertybės

Misija, vizija ir vertybės

Klimato kaita daro įtaką ir mūsų gyvenimo būdui. Gyventojų skaičius pasaulyje auga. Mums reikia maitinti vis daugiau burnų, tačiau nepakanka dirbamos žemės ir išteklių. Kartu galime daug ką pakeisti. Mūsų sėkmės paslaptis – komandinė kompetencija ir...
Naujovės, mokslas, technologijos

Naujovės, mokslas, technologijos

Yara, investuodama į mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą, tobulina procesų technologijas, javų mitybos strategijas ir aplinkos apsaugos sprendimus.
Yara istorija

Yara istorija

Įmonė gimė ir jos plėtra prasidėjo Norvegijos pramonės įmonėje Norsk Hydro, kuri buvo įsteigta 1905 – siais. Tai įvyko tada, kai pramonininkai Semas Yde (Sam Eyde), Kristijanas Birklandas (Kristian Birkeland) ir Markas Valenbergas (Marcus Wallenberg)...
Globalinių problemų sprendimas

Globalinių problemų sprendimas

Vis akivaizdžiau suvokiame, kad viskas mūsų pasaulyje yra tarpusavyje susiję, tad ir Yara veikla vykdoma tokiame pasaulyje. Privačios įmonės (privatus verslas) susiduria su tomis pačiomis globalinėmis problemomis kaip ir plačioji visuomenė – ne mažiau...
Kokia mūsų veiklos pozicija

Kokia mūsų veiklos pozicija

Yara dirba tarptautinėse, vietinėse, regioninėse rinkose ir pramonės sektoriuje. Išnaudodama savo poziciją ir kompetenciją, bendrovė propaguoja sprendimus, turinčius teigiamos įtakos suinteresuotosioms šalims, klientams ir plačiajai visuomenei.
Įsipareigojimai

Įsipareigojimai

Yara yra įsipareigojusi vykdyti savo veiklą skaidriai ir su atsakomybe, laikantis tarptautinių susitarimų ir nacionalinės teisės aktų nuostatų. Be to, kompanijos veiklą reglamentuoja pramonės standartai ir vidaus gairės – tame tarpe, vizija ir vertybės,...