Tręšimo strategijos

Lyginant su kitais žemės ūkio pasėliais, pavyzdžiui, su javais, žieminiai rapsai išsiskiria ypač dideliu poreikiu maisto medžiagoms, kas vėliau virsta vertingomis mitybos elementų sankaupomis. Tad, priešingai, didžiąją dalį šių maisto medžiagų žieminiai rapsai grąžina dirvožemiui, todėl rapsai vertinami kaip labai kokybiškas priešsėlis kitiems augalams. Lyginant su bendru maisto medžiagų įsisavinimu, žieminių rapsų pasėliai sugrąžina 90% kalio ir kalcio, 83% magnio, 66% sieros, 55% azoto ir 46% fosforo.

Praktinę patirtį turinčių rapsų augintojų duomenimis, pagal maisto medžiagų svarbą pasėliams, azotas (N) yra labiausiai ištirtas bei praktikoje patikrintas mitybos elementas, turintis didžiausią įtaką pasėlių derlingumui, azotinių trąšų sąnaudoms bei savikainai, įvairių kitų kaštų žieminiams rapsams atžvilgiu, taip pat poveikio aplinkai atžvilgiu - vandens kokybei (nitratai), oro kokybei (amoniakas), šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijai (azoto oksidas) ir energijos suvartojimui.

 

Nekeliant bereikalingos panikos, vis dėlto verta dar kartą atkreipti dėmesį į fosforo (P) ir kalio (K) mitybos elementus, kurių suvartojimas per pastarųjų 40 metų laikotarpį sumažėjo tris kartus visoje Europoje (3,1 karto fosforo ir 2,7 karto kalio atžvilgiu) (šaltinis: IFA – tarptautinė trąšų asociacija), kai tuo tarpu alternatyvūs organinių atliekų ištekliai nepadidėjo tokiu pačiu santykiu ir yra labai netolygiai pasiskirstę.

Galiausiai, subalansuotas rapsų pasėlių tręšimas reikalauja kitų mitybos elementų stebėjimo bei kontrolės: labiausiai magnio, boro ir molibdeno.

 

Žieminių rapsų, kaip ir visų kitų augalų, tikslingo tręšimo technologijos (geriausios tręšimo technologijos bei praktikos) labiau nei bet kada priklauso nuo 4 “T” (angl. 4 “R”, pranc. 4 “B”) įgyvendinimo:

Teisingas produktas (Right product angl. «Le Bon produit» pranc.):

pačių veiksmingiausių bei efektyviausių ir aplinkai palankiausių trąšų pasirinkimas

Tiksli norma (Right rate angl., “à La Bonne dose” pranc.):

apskaičiuota ir pakoreguota pagal sąnaudas, kad geriausiai patenkintų pasėlių poreikius

Tinkamas laikas (Right time angl., “au Bon moment” pranc.):

tręšimo normų paskirstymas ir tręšimo etapai, siekiant maksimaliai padidinti efektyvumą ir kiek įmanoma sumažinti išmetimą į aplinką

Tinkama vieta (Right place angl., “au Bon endroit” pranc.):

ūkininkavimo patirčių tikslinimas bei tobulinimas, įgalinantis valdyti vidaus sklypų įvairiarūšiškumą (heterogeniškumą).

Norint priimti teisingus sprendimus, svarbu atsižvelgti į bandymų rezultatų duomenis ir į gautus pasėlių tyrimo taip pat ir dirvožemio tyrimo rezultatus.

Pasėlių tyrimo duomenys

Surinkti ir turėti duomenis apie maisto medžiagų įsisavinimą per pasėlių augimo tarpsnius ir derliaus nuėmimo metu, yra svarbu ir reikalinga, ypač kai reikia priimti sprendimą apie pasėlių tręšimo normas ir laiką. Galima pasinaudoti matavimo prietaisu “Yara N-sensorius”, kuris padės įvertinti rapsų pasėlių lapų būklę.

Dirvožemio tyrimo duomenys

Duomenų apie esamas maisto medžiagas dirvoje reikia tuomet, kai priimamas sprendimas dėl pasėlių tręšimo. Turima dirvožemio tyrimo duomenų informacija padeda nustatyti reikalingas tręšimo normas. Dirvožemio tyrimą reikia atlikti, norint patikrinti dirvožemio pH lygį ir nustatyti, ar nėra rizikos dėl maisto medžiagų trūkumo, taip pat, norint sužinoti esamą N kiekį, atitinkamai, P, K ir Mg, kad galima būtų pateikti kuo tikslesnes rekomendacijas.

Daugiau informacijos apie žieminius rapsus

Aliejinių rapsų auginimas pasauliniu mastu

Aliejinių rapsų auginimas pasauliniu mastu

Tarp 1975-jų ir 2007-jų aliejinių rapsų auginimo plotai padidėjo šešis kartus. 19 amžiuje iš rapsų aliejaus buvo gaminamas tepalas garvėžiams. Tuomet jis buvo mažiau naudingas kaip maisto šaltinis tiek gyvūnams tiek ir žmonėms dėl per didelio...
Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Žieminiai rapsai, kaip ir kiti bastutinių šeimos augalai yra linkę užsikrėsti įvairiomis ligomis ir jautrūs kenkėjų antplūdžiams.
Žieminių rapsų mitybos apibendrinimas

Žieminių rapsų mitybos apibendrinimas

Žieminių rapsų, kaip ir kitų aukštaūgių augalų aprūpinimui mineralinėmis maisto medžiagomis, 13 mineralų yra labai svarbūs ir būtini: azotas (N), fosforas (P), kalis (K), magnis (Mg), kalcis (Ca), siera (S), boras (B), varis (Cu), geležis (Fe), manganas...
Rinkos reikalavimai

Rinkos reikalavimai

Žieminiai rapsai turi dvi pagrindines rinkas. Pirmoji ir svarbiausia – aliejaus, skirto žmonių mitybai, gamybos rinka. Aliejaus gamyboje susidaro šalutinis produktas – rapsų sėklų miltai. Tai gausiai baltymų prisotinti pašarai gyvuliams, konkuruojantys su...
Žieminių rapsų veislės

Žieminių rapsų veislės

Žieminių rapsų pavadinimas yra Brassica Napus L. Tai tos pačios rūšies augalai kaip griežčiai ar pašarinės ropės. (Rrassica napus supsp. rapifera). Paplitę du rapsų variantai, tai žieminiai rapsai ir vasariniai rapsai.
Žieminiai rapsai: maisto medžiagų įsisavinimas

Žieminiai rapsai: maisto medžiagų įsisavinimas

Siekiant užauginti gausų žieminių rapsų derlių, būtina įgyvendinti subalansuotos pasėlių mitybos strategiją, įtraukiant į pasėlių tręšimo programą pagrindines, pagalbines maisto medžiagas ir mikroelementus, sudarant aliejiniams augalams pačias geriausias...
Tręšimo strategijos

Tręšimo strategijos

Lyginant su kitais žemės ūkio pasėliais, pavyzdžiui, su javais, žieminiai rapsai išsiskiria ypač dideliu poreikiu maisto medžiagoms, kas vėliau virsta vertingomis mitybos elementų sankaupomis. Tad, priešingai, didžiąją dalį šių maisto medžiagų žieminiai...
Agronominiai principai

Agronominiai principai

Žieminiai rapsai plačiai auginami vėsesnio klimato regionuose, daugiausia Kanadoje, Kinijoje ir Europoje. Jie priklauso kopūstinių, kryžmažiedžių (bastutinių) šeimai ir yra vienmečiai/dvimečiai žoliniai augalai.