Žieminių rapsų veislės

Žieminių rapsų pavadinimas yra Brassica Napus L. Tai tos pačios rūšies augalai kaip griežčiai ar pašarinės ropės. (Rrassica napus supsp. rapifera). Paplitę du rapsų variantai, tai žieminiai rapsai, užaugantys per 11–12 mėnesių (rugpjiūtis – liepa/rugpjiūtis (Šiauriniame pusrutulyje)) ir pavasariniai rapsai, užaugantys arba per 6–7 mėnesius (Balandis – rugpiūtis/rugsėjis) vidutinio klimato regionuose, arba per 8–9 mėnesius (Balandis – spalis/lapkritis) atogrąžų regionuose.

Anksčiau buvo manoma, kad rapsai žmogaus mitybai yra netinkami dėl per didelio eruko rūgšties kiekio, kas lėmė nemalonų skonį ir nepageidaujamą poveikį. Išvedant naujas rapsų veisles, eruko rūgšties kiekį pavyko sumažinti nuo 40% iki 0% ir padidinti polinesočiųjų riebalų rūgščių (linolio ir linoleno rūgščių) kiekį atitinkamai nuo 15% iki 20% ir nuo 8% iki 12%.

Lyginant su kitais augaliniais aliejais, rapsų aliejus turi mažiausiai sočiųjų riebalų rūgščių (6–8%) nuo bendro riebalų rūgščių kiekio ir turi daug augalinio sterolio. Jame yra didelė dalis (58–60%) mononesočiųjų riebalų rūgščių nuo bendro riebalų rūgščių kiekio. Rapsų aliejaus sudėtyje yra pakankamai linolio rūgšties (20–26%) ir linoleno rūgšties (10%) nuo bendro riebalų rūgščių kiekio ir jų santykis yra tinkamas (2,5:1).

Kryžmažiedžių šeimos augaluose gliukozinolatai yra pagrindinės sieros sudėtinės dalys, tačiau, kai jų koncentracija išspaudose yra per didelė, gali turėti įtakos normaliai skydliaukės funkcijai, o monogastriniams (vienaskrandžiams) gyvūnams gali sukelti gūžio negalavimus. Naminiams paukščiams gliukozinolatai gali sukelti ir kitokius mitybos sutrikimus. Selekcininkų darbų dėka, 1980-siais ir 1990-siais gliukozinolatų kiekį pavyko sumažinti daugiau nei penkis kartus, todėl išsiplėtė rapsų aliejaus išspaudų rinka.

Patręšus rapsų pasėlius sieros trąšomis, gliukozinolatų kiekis gali padidėti, tačiau dabartinėms "00" rapsų veislėms, pasižyminčioms ypač mažais gliukozinolatų kiekiais, ši problema neegzistuoja – optimalus tręšimas siera užtikrina, kad jų kiekiai išliks mažesni nei leistinos kritinės normos. Poveikis pasėliams dėl tręšimo sieros turinčiomis trąšomis yra mažesnis nei dėl veislės ar dirvožemio pasirinkimo.

Terminas “Canola – Kanola liet.” yra susijęs su Kanados selekcininkų naujų veislų išvedimo programa, siekiant išvesti rapsų veislę, pasižyminčią mažais eruko rūgšties ir gliukozinolatų kiekiais. Pavadinimas kilęs iš žodžių “Kanada” ir “ola” (aliejus su mažu rūgšties kiekiu). (Antroji tokio pavadinimo sukūrimo priežastis – kad būtų išvengta fonetinio sąskambio su žodžiu “rapsai”).

Dabartiniu metu kai kuriose šalyse auginami genetiškai modifikuoti rapsai, o Kanadoje 90% “canola” veislės rapsų yra pažymėtos “RR-ready” (tai reiškia glifosfatams atsparios veislės). Pramoniniais tikslais vis dar auginamos didelius eruko rūgšties kiekius (HEAR sutr.angl.) turinčios rapsų veislės: gaminami tepimo ir slydimo reagentai, naudojami polietileno gamybos procese.

Daugiau informacijos apie žieminius rapsus

Aliejinių rapsų auginimas pasauliniu mastu

Aliejinių rapsų auginimas pasauliniu mastu

Tarp 1975-jų ir 2007-jų aliejinių rapsų auginimo plotai padidėjo šešis kartus. 19 amžiuje iš rapsų aliejaus buvo gaminamas tepalas garvėžiams. Tuomet jis buvo mažiau naudingas kaip maisto šaltinis tiek gyvūnams tiek ir žmonėms dėl per didelio...
Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Žieminiai rapsai, kaip ir kiti bastutinių šeimos augalai yra linkę užsikrėsti įvairiomis ligomis ir jautrūs kenkėjų antplūdžiams.
Žieminių rapsų mitybos apibendrinimas

Žieminių rapsų mitybos apibendrinimas

Žieminių rapsų, kaip ir kitų aukštaūgių augalų aprūpinimui mineralinėmis maisto medžiagomis, 13 mineralų yra labai svarbūs ir būtini: azotas (N), fosforas (P), kalis (K), magnis (Mg), kalcis (Ca), siera (S), boras (B), varis (Cu), geležis (Fe), manganas...
Rinkos reikalavimai

Rinkos reikalavimai

Žieminiai rapsai turi dvi pagrindines rinkas. Pirmoji ir svarbiausia – aliejaus, skirto žmonių mitybai, gamybos rinka. Aliejaus gamyboje susidaro šalutinis produktas – rapsų sėklų miltai. Tai gausiai baltymų prisotinti pašarai gyvuliams, konkuruojantys su...
Žieminių rapsų veislės

Žieminių rapsų veislės

Žieminių rapsų pavadinimas yra Brassica Napus L. Tai tos pačios rūšies augalai kaip griežčiai ar pašarinės ropės. (Rrassica napus supsp. rapifera). Paplitę du rapsų variantai, tai žieminiai rapsai ir vasariniai rapsai.
Žieminiai rapsai: maisto medžiagų įsisavinimas

Žieminiai rapsai: maisto medžiagų įsisavinimas

Siekiant užauginti gausų žieminių rapsų derlių, būtina įgyvendinti subalansuotos pasėlių mitybos strategiją, įtraukiant į pasėlių tręšimo programą pagrindines, pagalbines maisto medžiagas ir mikroelementus, sudarant aliejiniams augalams pačias geriausias...
Tręšimo strategijos

Tręšimo strategijos

Lyginant su kitais žemės ūkio pasėliais, pavyzdžiui, su javais, žieminiai rapsai išsiskiria ypač dideliu poreikiu maisto medžiagoms, kas vėliau virsta vertingomis mitybos elementų sankaupomis. Tad, priešingai, didžiąją dalį šių maisto medžiagų žieminiai...
Agronominiai principai

Agronominiai principai

Žieminiai rapsai plačiai auginami vėsesnio klimato regionuose, daugiausia Kanadoje, Kinijoje ir Europoje. Jie priklauso kopūstinių, kryžmažiedžių (bastutinių) šeimai ir yra vienmečiai/dvimečiai žoliniai augalai.