rugsėjo 25, 2019

Lietuvis laimėjo Yara Birkeland 2019 premiją

Yara įsteigta 100 000 norvegijos kronų vertės Birkeland premija chemijos srityje atiteko mokslų daktarui Rokui Sažinui už jo indėlį tiriant naujas medžiagas vandenilio gamybos technologijai.

 

Yara's Birkeland Prize awardee Rokas SažinasSvein Flatebø (Vyresnysis patarėjas, Yara), Rokas Sažinas (Yara Birkeland premijos 2019 laimėtojas) ir Nathalie Skovholt (Koorporacinės rinkodaros vadovė, Yara)

Mokslininkas iš Lietuvos Rokas Sažinas (30) gavo Birkeland premiją chemijos srityje už mokslinį darbą tiriant protonams laidžios keraminės medžiagos BZY savybes. Ši medžiaga gali būti naudojama kaupti atsinaujinančią energiją kaip vandenilį.

– Laimėti šią premiją buvo nuostabi staigmena. Man yra didelė garbė sulaukti tokio pripažinimo turint dar tik daktaro laipsnį. Ši premija nėra tik asmeninė motyvacija, ji taip pat garantuoja, kad mano taikyti metodai bus toliau vystomi ir naudojami kituose tyrimuose, sako Sažinas.

Sažinas gaus 100 000 norvegijos kronų vertės premiją už savo mokslinę daktaro disertaciją, kurią jis baigė Norvegijos mokslo ir technologijų universitete (NTNU) Trondheime, 2017 metais. Šiuo metu jis atlieka mokslinius tyrimus Danijos technologijų universitete Kopenhagoje. Prieš tai jis dirbo organinės chemijos tyrėju Vilniaus universitete.

Birkeland premiją doktorantūros darbui chemijos arba fizikos srityje Norvegijos universitete kasmet skiria tarptautinė trąšų kompanija Yara.

Apdovanojimų ceremonija vyksta rugsėjo 24 dieną Osle.

– Yara kompanijoje mes visuomet ieškome geresnių sprendimų, kurie užtikrintų aplinkai draugišką, mažiau išlaidų reikalaujančią ir klimato atžvilgiu neutralią produkciją. Mums, kaip tarptautinės rinkos žaidėjui, reikia jaunų ir talentingų žmonių, tokių kaip Sažinas. Sveikiname jį laimėjus Birkeland premiją, sako Tove Andersen, Yara vykdančioji gamybos viceprezidentė.

Siekdamas ištirti BZY savybes, Sažinas sukūrė naujus metodus, kurių rezultatai rodo, kad medžiaga gali patirti didelį cheminį ir mechaninį krūvį. Būtent tai padaro medžiagą tinkama saugesnei ir geresnei vandenilio gamybos ir degimo technologijai kurti.

Birkeland komisija (iš kairės į dešinę): Svein Flatebø (Yara), Øyvind Sørensen, Jøran Idar Moen, Pål Brekke, Alv Egeland. Sėdi: Jan Anstein Holtet ir profesorė Tuija I. Pulkkinen (Birkeland dėstytoja 2019)

Komisija pabrėžė aukštą disertacijos akademinę kokybę, jos svarbą toliau plėtojant tvariąsias technologijas ir tai, kad joje pristatyti metodai gali būti naudojami mūsų supratimui apie kitas medžiagas plėsti.

Apie Yara

Yara misija yra aprūpinti planetos gyventojus maisto ištekliais ir apsaugoti pasaulį, vizija - draugiška bendruomenė, pasaulis be bado ir tausojama gamta. Siekdami įvykdyti šiuos įsipareigojimus, mes ėmėmės lyderio vaidmens kurdami skaitmeninio ūkininkavimo sprendimus ir glaudžiai bendradarbiaudami su partneriais visoje maisto pramonės grandinėje, siekdami sukurti klimatui palankesnius pasėlių mitybos sprendimus. Be to, mes esame įsipareigoję siekti tvarios mineralinių trąšų gamybos. Yara kompetencija, produkcija ir sprendimai ne tik didina ūkininkų, platintojų ir pramonės įmonių verslo pelningumą ir atsakingumą, bet ir tausoja gamtos išteklius, maisto produktus ir gamtą.

Yara įkurta 1905 m., siekiant užkirsti kelią Europoje kylančiam badui. Kompanija vykdo savo veiklą visame pasaulyje, yra įsteigusi ofisus 60-yje valstybių, kuriuose dirba daugiau nei 17 000 darbuotojų. 2018 m. Yara pajamos sudarė 12,9 milijardo JAV dolerių.

www.yara.com