sausio 13, 2022

Yara ir Lantmännen pirmoji sutartis dėl trąšų, pagamintų be iškastinio kuro

2022 m. sausio 13 d., Oslas ir Stokholmas. „Yara“ ir „Lantmännen“ – pirmosios įmonės, pasirašiusios komercinę sutartį dėl trąšų, pagamintų be iškastinio kuro, pateikimo į rinką. Šios žaliosios trąšos, pagamintos naudojant atsinaujinančią energiją, yra labai svarbios mažinant maisto grandinėje išskiriamą anglies dioksido kiekį ir siūlant vartotojams tvaresnį maisto produktų asortimentą.

 

„Yara“, pirmaujanti pasaulinė trąšų gamintoja, ir „Lantmännen“, Šiaurės Europoje pirmaujantis žemės ūkio kooperatyvas, vykdantis veiklą nuo „lauko iki stalo“, pradėjo bandyti komercinį žaliųjų trąšų perspektyvumą dar 2019 m., siekdami kartu sukurti pirmąją pasaulyje maisto grandinę be iškastinio kuro. Bendradarbiaujant buvo sudaryta komercinė sutartis dėl žaliųjų trąšų, kurias gamins „Yara“ ir kurias nuo 2023 m. Švedijoje platins „Lantmännen“.

 

Užuot naudojant iškastinį kurą, pvz., gamtines dujas, pagrindinės mineralinių trąšų sudedamosios dalies, amoniako, gamybai, žaliosios trąšos bus gaminamos pasitelkus amoniaką, pagamintą naudojant atsinaujinančią energiją iš Europos, pavyzdžiui, Norvegijos hidroenergiją. Šio proceso rezultatas – trąšos, kurių anglies pėdsakas 80–90 procentų mažesnis. „Yara“ turi žaliojo amoniako projektų portfelį – raktą į žaliųjų trąšų gamybą Norvegijoje, Nyderlanduose bei Australijoje, ir aktyviai dirba plėsdama švaraus amoniako verslą.

 

Svarbiausia – bendradarbiavimas

„Mūsų partnerystė su „Lantmännen“, skirta į rinką pateikti žaliąsias trąšas yra labai svarbi siekiant sumažinti maisto vertės grandinės priklausomybę nuo iškastinio kuro. Kad įvykdytume Paryžiaus klimato susitarimą, turime iš esmės pakeisti maisto sistemą. Tam prireiks bendradarbiavimo visoje maisto grandinėje, o ne susikoncentravimo ties darbu silosuose. „Yara-Lantmännen“ partnerystė – tai konkretus pavyzdys, kaip tą galima padaryti“, – teigia „Yara“ prezidentas ir vykdomasis direktorius Svein Tore Holsether.


Žaliųjų trąšų naudojimas „Lantmännen“ bus svarbus žingsnis link klimatui neutralaus ūkininkavimo.

 

„Lantmännen skatina vystymąsi ateities ūkininkavimo link. Su „Yara“ žaliosiomis trąšomis suteikiame galimybę Švedijos ūkininkams ir toliau išlaikyti lyderių pozicijas, siūlydami savo klientams tvarumo rodiklius, atitinkančius pasaulinius klimato tikslus, tuo pačiu tiekdami vartotojams tvarų maistą. Šia partneryste galime toliau tenkinti išaugusį tvarių produktų paklausą rinkoje“, – teigia „Lantmännen“ grupės prezidentas ir vykdomasis direktorius Per Olof Nyman.

 

Trąšos bus įtrauktos į „Lantmännen“ žemdirbystės programą „Climate & Nature“ (liet. klimatas ir gamta). Ši programa leidžia ūkininkams pelningai taikyti tvaresnę ūkininkavimo praktiką. Žaliosios trąšos iš „Yara“ yra svarbus papildomas komponentas tolesniam programos plėtojimui. Derindama trąšas su neiškastiniu kuru, transportu ir tiksliuoju ūkininkavimu, „Lantmännen“ galės sukurti vertės grandinę „nuo lauko iki stalo“ be iškastinio kuro.

 

„Yara“ ir „Lantmännen“ taip pat bendradarbiauja vykdydamos kitus projektus, kuriais siekiama sumažinti ūkininkavimo lauke sukuriamą anglies pėdsaką, taikant pasėlių mitybos sprendimus, novatorišką ūkininkavimo praktiką bei skaitmenines priemones, leidžiančias pereiti prie nuo iškastinio kuro nepriklausančios ir tvaresnės maisto vertės grandinės.

 

FAKTAI. ŪKININKAVIMO ANGLIES PĖDSAKO MAŽINIMAS

  • Europos Sąjungoje ir Norvegijoje „Yara“ nitratų pagrindu gaminamų mineralinių trąšų anglies pėdsakas jau yra maždaug 50–60 procentų mažesnis, palyginti su daugeliu trąšų, pagamintų už ES ribų. Taip yra dėl geriausio prieinamo gamybos būdo (GPGB) katalizinio proceso, kuris sumažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją gamybos metu. Šį būdą sukūrė, o vėliau ir su kitais gamintojais pasidalino „Yara“.
  • 2023 m. „Yara“ galės tiekti nitratų pagrindu pagamintas žaliąsias trąšas, kurių anglies pėdsakas bus dar 80–90 procentų mažesnis dėl atsinaujinančios energijos naudojimo.
  • Nepriklausomas užtikrinimo ir rizikos valdymo teikėjas „DNV“, kaip nepriklausoma trečioji šalis, patvirtins produkto anglies pėdsako (PCF) metodiką, kuri yra vienas iš labiausiai nusistovėjusių metodų nustatant produkto poveikį klimatui.
  • „Yara“ taip pat stengiasi sumažinti likusį poveikį klimatui, pavyzdžiui, leisdama panaudoti perdirbtas maistines medžiagas ir toliau didindama savo gamyklų energijos vartojimo efektyvumą.

 

FAKTAI. „LANTMÄNNEN “ PROGRAMA „CLIMATE & NATURE“

  • „Climate & Nature“ (liet. klimatas ir gamta) – tai „Lantmännen“ programa, skirta ateities ūkininkavimui ir apimanti konkrečias priemones, skirtas sumažinti žemės dirbimo poveikį klimatui ir didinti biologinę įvairovę. Šią programą savo ūkiuose vykdo pagal sutartį dirbantys ūkininkai.
  • Su šia programa „Lantmännen“ nuo 2015 m. sumažino kviečių auginimo klimato pėdsaką beveik 30 procentų. Į programą įtraukus žaliąsias trąšas, poveikis klimatui sumažės dar 20 procentinių punktų.
  • Programa yra dinamiška ir tvaresnių ūkininkavimo metodų kriterijai bus nuolat atnaujinami, toliau gerinant tvarumo rodiklius.
  • Tvarūs grūdai yra naudojami skirtinguose „Lantmännen“ produktuose tiek B2B, tiek B2C rinkose. „Lantmännen Cerealia“ siūlo tokius produktus kaip „Kungsörnen“ miltus ir „Axa“ avižas, pažymėtus „Climate & Nature“ ženklu.

 

Dėl išsamesnės informacijos susisiekite:

„Yara“ kontaktinis asmuo žiniasklaidai:
Vibeke Larøi, „Yara Europe“ ryšių vadovė
Mob. (+47) 942 85 337
El. paštas vibeke.laroi@yara.com

 

Apie „Lantmännen“

„Lantmännen“ – tai žemės ūkio kooperatyvas ir Šiaurės Europos lyderis žemės ūkio, mašinų, bioenergijos ir maisto produktų srityse. Mes priklausome 19000 Švedijos ūkininkų, turime 10000 darbuotojų, vykdome veiklą daugiau nei 20 šalių, o mūsų metinė apyvarta siekia 45 mlrd. Švedijos kronų. Grūdai yra mūsų veiklos pagrindas, todėl tobuliname ariamos žemės išteklius, siekdami užtikrinti ūkininkavimo klestėjimą. Kai kurie iš mūsų žinomiausių maisto prekių ženklų yra „AXA“, „Bonjour“, „Kungsörnen“, „GoGreen“, „Gooh“, „FINN CRISP“, „Schulstad“ ir „Vaasan“. Mūsų įmonė įkurta remiantis žiniomis ir vertybėmis, perduotomis iš vienos ūkininkų kartos kitai. Vykdydami mokslinius tyrimus, plėtrą ir operacijas visoje vertės grandinėje, kartu prisiimame atsakomybę „nuo lauko iki stalo“. Daugiau informacijos: http://www.lantmannen.com


Apie „Yara“

„Yara“ kaupia žinias, siekdama atsakingai maitinti pasaulį ir apsaugoti planetą. Palaikydami savo pasaulio be bado ir tausojamos planetos viziją, vykdome tvaraus vertės augimo strategiją, skatiname klimatui nekenksmingą pasėlių mitybą ir nulinės emisijos energijos sprendimus. „Yara“ siekis yra orientuotas į klimatui palankios maisto ateities, kuri kuria vertę mūsų klientams, akcininkams ir plačiajai visuomenei bei užtikrina tvaresnę maisto vertės grandinę, auginimą.

 

Siekdami įgyvendinti savo siekius, ėmėmės iniciatyvos kuriant skaitmeninio ūkininkavimo įrankius tiksliajam ūkininkavimui ir glaudžiai bendradarbiaujame su partneriais visoje maisto vertės grandinėje, kad pagerintume maisto gamybos efektyvumą bei tvarumą. Sutelkdami dėmesį į švaraus amoniako gamybą, siekiame įgalinti vandenilio ekonomiką, skatindami laivybos, trąšų gamybos ir kitų daug energijos reikalaujančių pramonės šakų perėjimą prie ekologiškos ekonomikos.

 

Įkurta 1905 m., siekiant išspręsti badą Europoje, „Yara“ užsitikrino unikalią poziciją kaip vienintelė pasaulinė pasėlių mitybos įmonė. Mes valdome integruotą verslo modelį, kuriame dirba apie 17000 darbuotojų, o veikla vykdoma daugiau nei 60 šalių su įrodyta didele grąža. 2020 m. „Yara“ pranešė apie 11,6 mlrd. JAV dolerių pajamas. Daugiau informacijos www.yara.com