Bulvių pasėlių mitybos apibendrinimas

Siekiant gauti įmanomą didžiausią derlių auginant bulvių pasėlius, labai svarbu teisingai tarpusavyje suderinti ir subalansuoti makro ir mikro maisto medžiagas.

Maisto medžiagų įsisavinimas įvairiuose vegetacijos tarpsniuose būna skirtingas. Kalis yra vienas iš makroelementų, kurio bulvių pasėliai pasisavina daugiausiai.

Ir Kalis ir azotas yra reikalingi per visą augalo vegetacijos laikotarpį šakniagumbių formavimosi ir augimo bei maisto medžiagų kaupimo tarpsniuose.

Nors makro maisto medžiagų paėmimas iš dirvos kiekviename lauke būna skirtingas ir priklauso nuo derliaus išeigos, bulvių augalai kalio gali įsisavinti 50% daugiau nei azoto.

Nors mikro maisto medžiagų (mikroelementų) reikia daug mažiau nei makroelementų, tačiau teisingas jų subalansavimas yra labai svarbus kokybiškam derliui.

Makro maisto medžiagos

Maisto medžiagų įsisavinimas įvairiuose vegetacijos tarpsniuose būna skirtingas (žr. iliustraciją). Nors makro maisto medžiagų paėmimas iš dirvos kiekviename lauke būna skirtingas ir priklauso nuo derliaus išeigos, bulvių augalai kalio gali įsisavinti 50% daugiau nei azoto. Su 15.6 t/akro derliumi (akras = 0.4 ha) gali pasišalinti iš dirvos daugiau nei 178 svarai/akro (svaras = 453,6 g; akras = 0.4 ha) kalio ir 103 svarai/akro azoto. Ir Kalis ir azotas yra reikalingi per visą augalo vegetacijos laikotarpį šakniagumbių formavimosi ir augimo bei maisto medžiagų kaupimo tarpsniuose.

Azotas

Azotas svarbus lapų ir gumbų augimui. Panašiai kaip ir kalio, didelė dalis azoto yra pernešama iš lapų į gumbus maisto medžiagų kaupimo tarpsnyje.

Kalis

Kalis ypač svarbus derlingumui ir gumbų vienodumui. Bulvėms yra būdingas “prabangus, gurmaniškas” kalio įsisavinimas.

Magnis

Magnis labiau reikalingas vėlesniuose vegetacijos tarpsniuose, ypač maisto medžiagų kaupimo metu (žr. iliustraciją), nes pagrindinis magnio tikslas – palaikyti gumbų kokybę.

Kalcis

Labai svarbus yra reguliarus kalcio tiekimas, užtikrinantis netrikdomą lapų augimą, antžeminės augalo dalies formavimąsi. Palyginti dideli kalcio trąšų kiekiai reikalingi, kad bent nedideli jų kiekiai patektų į gumbus, nes tai labai svarbu derliaus kokybei.

Siera

Siera reikalinga visuose vegetacijos tarpsniuose ir yra ypač svarbi, nes mažina šašligės (paprastųjų rauplių) riziką.

Fosfatai

Taip pat, palyginti dideliais kiekiais reikalingi fosfatai, ypač ankstyvuosiuose vegetacijos tarpsniuose, kad skatintų įsišaknijimą ir gumbų užsimezgimą, bei vėlyvuosiuose vegetacijos tarpsniuose, maisto medžiagų kaupimui gumbuose.

Mikro maisto medžiagos (Mikroelementai)

Nors mikroelementų reikia daug mažiau nei makroelementų, tačiau teisingas jų subalansavimas yra labai svarbus kokybiškam derliui.

Boras

Boras yra svarbiausias iš mikroelementų, jo reikia daugiausiai, siekiant užtikrinti pagrindinius augalo vystymosi procesus. Taip pat skatina optimaliai išnaudoti kalcio veiksmingumą.

Manganas ir cinkas

Manganas ir cinkas yra svarbūs derlingumui. Cinkas labai reikšmingas azoto (N) įsisavinimui, medžiagų apykaitai ir krakmolo susidarymui.

Varis

Tol, kol yra naudojami nemaži vario kiekiai, įtaka derlingumui kaip ir vario trūkumas – nepastebėtas, kadangi didžioji dalis dirvožemių yra derlingi.

Molibdenas

Molibdenas gali būti svarbus ir aktualus, kai žemas dirvožemio pH.

Daugiau informacijos apie bulves

Bulvių auginimas pasauliniu mastu

Bulvių auginimas pasauliniu mastu

Kasmet pasaulyje užauginama maždaug 341 milijonas tonų bulvių, jų auginimo plotai užima apie 49 milijonus akrų (akras = 0,4 ha).
Bulvių pasėlių dirvožemio ir augalų tyrimai

Bulvių pasėlių dirvožemio ir augalų tyrimai

Remiantis standartais, įprasta tirti jauniausią, mažiausiai subrendusią lapo dalį (lapelį ir lapkotį), imant mėginį iš 30 augalų ankstyvuosiuose vegetacijos tarpsniuose. Dažniausiai tai atitinka ketvirtą ar penktą lapą nuo augalo viršūnės.
Bulvių rūšys

Bulvių rūšys

Bulvių rūšių įvairovė yra labai didelė - maždaug 85 rūšių ir beveik 3000 bulvių veislių visame pasaulyje.Nors dauguma bulvių atmainų pasižymi baltos arba geltonos spalvos minkštimu ir balta odele, spalvų įvairovė yra plati. Didžia dalimi, bulvės yra...
Bulvių pasėlių mitybos apibendrinimas

Bulvių pasėlių mitybos apibendrinimas

Siekiant gauti įmanomą didžiausią derlių auginant bulvių pasėlius, labai svarbu teisingai tarpusavyje suderinti ir subalansuoti makro ir mikro maisto medžiagas.
Bulvių rinkos reikalavimai

Bulvių rinkos reikalavimai

Daugelyje šalių jau nebeįmanoma auginti bulves ir patekti į rinką. Dabar augintojai privalo įvykdyti griežtus konkretaus galutinio vartotojo kokybinius reikalavimus arba mokėti finansines baudas, o blogiausiais atvejais, patirti derliaus atmetimą.
Maisto medžiagų vaidmuo skirtinguose bulvių augimo tarpsniuose

Maisto medžiagų vaidmuo skirtinguose bulvių augimo tarpsniuose

Sodinant, prieš gumbų formavimąsi ir stolonų formavimosi tarpsnyje, gumbų užmezgimo tarpsnyje bei žydėjimo ir maisto medžiagų kaupimo tarpsnyje yra labai svarbu žinoti maisto medžiagų vaidmenį bulvių pasėliuose.
Bulvių tręšimas

Bulvių tręšimas

Maisto medžiagas reikia naudoti kuo tikslingiau ir tręšti jomis augalo įsisavinimo zonoje iš anksto, arba tuo metu, kai augalams jų labiausiai reikia. Dėl nesugebėjimo užtikrinti subalansuotos mitybos kiekvienam augalui, gali sumažėti derlius ir nukentėti...
Agronominiai bulvių auginimo principai

Agronominiai bulvių auginimo principai

Bulvėms yra būdinga kuokštinė šaknų sistema. Geriausiu atveju, tokios šaknys būna ne ilgesnės kaip 60cm. Taigi, bulvės yra įsišakniję sekliai, lyginant pavyzdžiui, su javų šaknimis, kurios gali pasiekti net 120cm gylį. Todėl dažniausiai, bulvės negali...