Dirvožemis ir kalkinimas

Kukurūzų pasėliai blogai toleruoja mažą pH (<5,0), nes aliuminio toksiškumas riboja šaknų vystymąsi, o mangano toksiškumas slopina ir pristabdo augalų vystymąsi. Tinkamas pH * yra 6 -7,2. Kai dirvožemio pH nukrinta žemiau 5,5, sunkiau pasisavinami magnio, kalcio, kalio ir molibdeno maistingieji elementai.

Panaudojus kalkes, padidėja dirvožemio pH, o naudojant gipsą, pagerėja dirvožemio struktūra, -  dirvos prisotinimas kalciu padės padidinti pasėlių derlingumą.  Iš gipso sudėties išsiskirianti siera ir laisvasis aliuminis sumažina toksiškumo poveikį augalams.

Dirvožemio  pH taip pat turi įtakos triazino herbicidų veiksmingumui, kurie, jei patvirtinamas jų panaudojimas, gali užtikrinti visišką piktžolių kontrolę. Triazino herbicidai yra efektyviausi, kai dirvožemio pH yra nuo 5,8 iki 6,5.

Kukurūzų pasėliai yra mažiau tolerantiški, ypač po sudygimo, druskingam dirvožemiui, nei javai ar liucerna. Net jei kukurūzai sudygsta druskingame dirvožemyje, ankstyvas lapų ir šaknų sistemos augimas bei vystymasis būna ribotas. Esant druskingumui ir elektriniam vandens laidumui maždaug 8,8mS/ cm, liucernos derlingumas sumažėja apie 50%, tuo tarpu, kukurūzų derliaus nuostoliai neišvengiami, kai druskingumas ir elektrinis vandens laidumas siekia 3,9mS/cm.

Dirvožemio tyrimai  

Norint sudaryti tinkamą ir veiksmingą kukurūzų pasėlių tręšimo programą, reikia atlikti dirvožemio tyrimus ir surinkti reikalingą pirminę informaciją – ypač siekiant nustatyti kalio ir fosforo poreikio rodiklius ir įvertinti mineralinio azoto išteklius dirvožemyje ir jo prieinamumą augalams, kad galima būtų pateikti kuo tikslesnes rekomendacijas. Taip pat, tikslinga nustatyti ir žinoti dirvožemio pH ir organinių medžiagų kiekius.

Augalų audinių analizė

Augalų audinių analizė yra svarbi, siekiant patvirtinti, kad tręšimo programoje maistinių elementų balansas būtų efektyvus, veiksmingas ir maksimaliai padidintų kukurūzų pasėlių produktyvumą. Audinių analizės rezultatai taip pat patvirtina pastebėtus maisto medžiagų trūkumo simptomus, atskleidžia paslėptą, dar nepasireiškusį maisto medžiagų stygių, kai simptomai vizualiai dar nematomi. Tyrimų rezultatai parodo pernelyg didelę maisto medžiagų koncentraciją, kuri gali slopinti kitų maisto medžiagų pasisavinimą ir sumažinti jų naudą, pvz., kai per daug fosforo, prastai įsisavinamas ir sunkiau augalams prieinamas cinkas.

Daigų stadijoje – kai augalas yra mažesnis nei 30 cm aukščio, bandiniams paimkite visą augalą maždaug nuo  2 cm virš žemės, kartu su dar  15-20 augalų.

Prieš vamzdelėjimo tarpsnį surinkite bandiniams vėliausiai visiškai išsivysčiusius lapus nuo 20–25 augalų.

Laikotarpyje nuo vamzdelėjimo iki plaukėjimo tarpsnio bandiniams paimkite  po lapą, esantį priešais burbuolę ir po ja ir tokiu būdu surinkite lapus nuo 20–25 augalų. Lentelėje  pateikiami aiškūs maisto medžiagų tyrimų rezultatai  įvairiuose augimo  tarpsniuose  iki žydėjimo - šie skaičiai yra tiktai gairės ir gali skirtis, priklausomai nuo veislės, taip pat nuo vietinių tyrimų analizės rezultatų.

Sužinokite daugiau informacijos apie kukurūzus

Agronominiai principai

Agronominiai principai

Geografiniu požiūriu, kukurūzai auginami platumose tarp 55˚šiaurės ir 45˚pietų platumos. Jokios kitos grūdinės kultūros taip efektyviai nepanaudoja saulės spindulių, kaip kukurūzai, o jų derlingumas iš vieno hektaro yra didžiausias.
Trešimo strategijos

Trešimo strategijos

Tręšimas, išbarstant, paskleidžiant trąšas dirvos paviršiuje, tinka derlingiems dirvožemiams. Toks tręšimo būdas laikomas mažai rizikingu, jei tręšiama prieš pasėlių sėjimą arba ankstyvojo augimo etapuose.
Kukurūzų mitybos apibendrinimas

Kukurūzų mitybos apibendrinimas

Nors pagrindinis ir intensyviausias kukurūzų pasėlių maisto medžiagų įsisavinimo laikotarpis yra stiebo ilgėjimo ar ūglių augimo tarpsnyje ( V6 organogenezės etapas iki žiedyno pasirodymo), pasėlius būtina tręšti jau prieš šį laikotarpį.
Kukurūzų auginimas pasauliniu mastu

Kukurūzų auginimas pasauliniu mastu

Remiantis metiniais statistikos duomenimis, kukurūzų užauginama daugiau nei kitų grūdinių kultūrų per metus. Iš maždaug 162 milijonų ha kukurūzų pasėlių, kukurūzų grūdų derlius sudaro maždaug 850 milijonų tonų, o vidutinis derlingumas - 5,2 t/ha.
Dirvožemis ir kalkinimas

Dirvožemis ir kalkinimas

Kukurūzų pasėliai blogai toleruoja mažą pH (<5,0), nes aliuminio toksiškumas riboja šaknų vystymąsi, o mangano toksiškumas slopina ir pristabdo augalų vystymąsi.
Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Vabzdžių kenkėjų paplitimo dažnis skiriasi priklausomai nuo sezono, o kukurūzų pasėlių augintojai paprastai stebi laukus ir kontroliuoja situaciją, taiko pasėlių rotaciją, kad sumažintų riziką.
Kukurūzų rinkos

Kukurūzų rinkos

Lyginant su kviečių ir ryžių produktais, - kukurūzai labiausiai išsiskiria iš visų grūdinių produktų savo panaudojimo įvairove.
Sėklų apdorojimas YaraVita Teprosyn produktais

Sėklų apdorojimas YaraVita Teprosyn produktais

YaraVita Teprosyn produktų asortimentas buvo tikslingai ir specialiai sukurtas, siekiant patenkinti ankstyvuosius augalų mitybos poreikius energijos potencialo sužadinimui, tolygiam pasėlių sudygimui ir įsitvirtinimui.