Kukurūzų rinkos

Lyginant su kviečių ir ryžių produktais, - kukurūzai labiausiai išsiskiria iš visų grūdinių produktų savo panaudojimo įvairove.

Gyvulių pašarams skirti kukurūzai

Maždaug du trečdaliai visų pasaulyje auginamų kukurūzų yra auginami gyvulių pašarams gaminti. Didesnę visų auginamų kukurūzų derliaus dalį sudaro kukurūzų grūdai, todėl derlius nuimamas kukurūzams visiškai subrendus, o vidutinis kukurūzų grūdų derlius kai kuriose šalyse siekia beveik 10 t/ha. Ir grūdiniai ir pašarams skirti kukurūzai yra vertingiausias ir didžiausias energijos šaltinis, ypač naudingas gyvulių šėrimui, kadangi suteikia daugiau augalinio aliejaus negu kviečiai ar miežiai, nors turi mažesnį baltymų kiekį, nei kitų rūšių grūdiniai produktai.

Gyvulių pašarai

Kukurūzų grūduose yra daug krakmolo, kuris lėčiau skaidosi galvijų didžiajame prieskrandyje, todėl kukurūzų grūdai, kaip pagrindinis ir vertingas energijos šaltinis, plačiai naudojami gyvulių pašarams. Dėl sąlyginai lėto kukurūzų virškininimo gyvūno skrandyje, virškinimo procesas trunka ilgiau, todėl, lyginant su kitais pašarų šaltiniais, pavyzdžiui, kviečių arba miežių, - gyvūnai įsisavina daugiau maisto medžiagų.

Pašarai paukščiams

Viščiukų bei vištų mitybos racione turi būti didelė dalis lesalų, pasižyminčių didele ir kokybiška energine verte, todėl kukurūzų grūdai, kurių medžiagų apykaitos energinė vertė siekia 15 MJ/kg SM – turi didelę paklausą ir yra plačiai naudojami. Kukurūzuose yra dideli kiekiai krakmolo, kurį naminiai paukščiai lengvai virškina, be to, labai skanūs ir be jokių neigiamų maistinių veiksnių. Kukurūzai taip pat suteikia paukščiams ksantofilų (geltono pigmento), kurie pagerina kiaušinio trynio spalvą ir suteikia linolo rūgšties, kurios dėka kiaušiniai būna didesni. Tokiu būdu, pagerėja kiaušinių kokybė ir jų rūšis.

Pašarai kiaulėms

Kukurūzų grūdai taip pat yra pagrindinis kiaulių pašarų šaltinis, - pašarams gaminti naudojami tiesiogiai patys grūdai arba kukurūzų burbuolių silosas, kuris pasižymi didele virškinimo energine verte ir turi mažai baltymų.

Tiesioginis suvartojimas

Daugelyje pasaulio šalių kukurūzai laikomi ir vertinami kaip dominuojantis maisto šaltinis. Remiantis statistiniais duomenimis, visame pasaulyje žmonių maistui sunaudojama 116 milijonų tonų kukurūzų - iš jų 30% Afrikoje, 21% pietų Sacharos šalyse. Daugiau nei 20 – yje besivystančių šalių žmonių mitybos racione kukurūzai sudaro 15-20% visų dienos kalorijų.

Perdirbtų kukurūzų suvartojimas

Kaip pagrindinis krakmolo, kepimui skirto aliejaus ir glitimo šaltinis, kukurūzai yra naudojami įvairiems kepiniams ir maisto produktų perdirbimui. JAV kukurūzų produktai patenkina 90% viso esamo krakmolo poreikio. Kai kurie konkretūs ir populiarūs kukurūzų produktai: kukurūzų dribsniai, košės ir kruopos bei kukurūzų spragėsiai, gaminami iš tam tikrų specifinių kukurūzų veislių grūdų branduolių, kurie kaitinami sprogsta ir išsipučia.

Cukriniai kukurūzai

Be grūdinių kukurūzų, visame pasaulyje auginami cukriniai kukurūzai (var.saccharata), kurių pasėliai užima apie 1 milijoną ha dirbamų žemių. Šių pasėlių derlius siekia tik apie 9 milijonus tonų cukrinių kukurūzų grūdų – sąlyginai mažas skaičius, kuris sudaro vos 0.006% visų grūdinių ir pašarams auginamų kukurūzų pasėlių visame pasaulyje.

Pramoninis krakmolas

Kukurūzai vis labiau naudojami pramoniniam krakmolui gaminti, kurio vartotojai yra farmacijos, popieriaus, kasybos ir statybos sektoriaus įmonės. Šis krakmolas gaunamas perdirbant kukurūzus, kai gaminamas kukurūzų pluoštas, ląsteliena ir baltymai, taip pat, kai perdirbami kukurūzų grūdai. Pramoninis krakmolas naudojamas įvairių produktų gamyboje, pavyzdžiui: suyrančiųbiopolietileninių maišelių, perdirbamo popieriaus, kartono, skalbimo priemonių, dažų, sauskelnių, įklotų, kosmetikos, klijų, paviršių aktyviųjų medžiagų ir žemės ūkio chemikalų.

Bioetanolis

Apie 40% visų kukurūzų pasėlių JAV – 130 milijonų tonų - perdirbama gaminant etanolį. Iš vienos tonos kukurūzų pagaminama apie 400 - 500 litrų bioetanolio. Gamybos procesas vyksta dviem pagrindiniais būdais:

  • Sausas malimas – grūdai sumalami į miltus, jie maišomi su vandeniu iki „košės“ konsistencijos, kuri yra verdama, o po to distiliuojama; iš gauto distiliato fermentuojamas etanolis.
  • Šlapias malimas – prieš tai grūdai mirkomi arba „panardinami“. Gauta suspensija perdirbama, atskiriant gemalus, pluoštą, glitimą ir krakmolą. Krakmolas fermentuojamas į etanolį.

Bio dujos

Visame pasaulyje daug kukurūzų auginama kukurūzų masei, - tai pagrindinė žaliava bio dujų gamyboje, kurios, pavyzdžiui, daugelyje Europos šalių yra laikomos ekologiškos, „žaliosios“ energijos šaltiniu. Gamybos technologija panaši į pašarų gamybos technologiją – kukurūzai smulkinami, silosuojami, po to masė paduodama į anaerobinius katilus, kur mikrobai suskaido kukurūzus - kartu su kitomis organinėmis medžiagomis – ir išgaunamas metanas. 

Kukurūzai yra viena iš produktyviausių žaliavų dujų gavyboje, vertinant dujų išeigą iš vienos tonos kukurūzų masės, o panaudojus specifinę brandinimo technologiją, iš konkrečių kukurūzų veislių, pasižyminčių dideliais sausųjų medžiagų kiekiais, galima gauti 60 t/ha žalios masės ir pagaminti iš vieno hektaro kukurūzų pasėlių daugiau nei 6000m³ metano dujų, kurios, savo ruožtu, naudojamos elektros energijos, tiekiamos pramonės įmonėms, gavybai.

Didžiausią ekonominę vertę turi dantiniai kukurūzai. Dantinių kukurūzų grūdai būna geltoni ir balti – rūšies pasirinkimas auginimui priklauso nuo vartotojo poreikių.

Baltieji kukurūzai yra panašūs į geltonuosius, tačiau jie neturi geltonojo karotino aliejaus pigmento. Jie yra populiarūs ir plačiai auginami žmonių maistui. Pastaruoju metu, pasauliniu mastu užauginama apie 65 -70 milijonų tonų baltųjų kukurūzų grūdų ir jie sudaro tik 10 % metinės pasaulinės kukurūzų produkcijos. Daugiau nei 90% visų baltųjų kukurūzų pasėlių auginami besivystančiose šalyse ir tai sudaro apie ketvirtadalį visos kukurūzų produkcijos.

Sužinokite daugiau informacijos apie kukurūzus

Agronominiai principai

Agronominiai principai

Geografiniu požiūriu, kukurūzai auginami platumose tarp 55˚šiaurės ir 45˚pietų platumos. Jokios kitos grūdinės kultūros taip efektyviai nepanaudoja saulės spindulių, kaip kukurūzai, o jų derlingumas iš vieno hektaro yra didžiausias.
Trešimo strategijos

Trešimo strategijos

Tręšimas, išbarstant, paskleidžiant trąšas dirvos paviršiuje, tinka derlingiems dirvožemiams. Toks tręšimo būdas laikomas mažai rizikingu, jei tręšiama prieš pasėlių sėjimą arba ankstyvojo augimo etapuose.
Kukurūzų mitybos apibendrinimas

Kukurūzų mitybos apibendrinimas

Nors pagrindinis ir intensyviausias kukurūzų pasėlių maisto medžiagų įsisavinimo laikotarpis yra stiebo ilgėjimo ar ūglių augimo tarpsnyje ( V6 organogenezės etapas iki žiedyno pasirodymo), pasėlius būtina tręšti jau prieš šį laikotarpį.
Kukurūzų auginimas pasauliniu mastu

Kukurūzų auginimas pasauliniu mastu

Remiantis metiniais statistikos duomenimis, kukurūzų užauginama daugiau nei kitų grūdinių kultūrų per metus. Iš maždaug 162 milijonų ha kukurūzų pasėlių, kukurūzų grūdų derlius sudaro maždaug 850 milijonų tonų, o vidutinis derlingumas - 5,2 t/ha.
Dirvožemis ir kalkinimas

Dirvožemis ir kalkinimas

Kukurūzų pasėliai blogai toleruoja mažą pH (<5,0), nes aliuminio toksiškumas riboja šaknų vystymąsi, o mangano toksiškumas slopina ir pristabdo augalų vystymąsi.
Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Vabzdžių kenkėjų paplitimo dažnis skiriasi priklausomai nuo sezono, o kukurūzų pasėlių augintojai paprastai stebi laukus ir kontroliuoja situaciją, taiko pasėlių rotaciją, kad sumažintų riziką.
Kukurūzų rinkos

Kukurūzų rinkos

Lyginant su kviečių ir ryžių produktais, - kukurūzai labiausiai išsiskiria iš visų grūdinių produktų savo panaudojimo įvairove.
Sėklų apdorojimas YaraVita Teprosyn produktais

Sėklų apdorojimas YaraVita Teprosyn produktais

YaraVita Teprosyn produktų asortimentas buvo tikslingai ir specialiai sukurtas, siekiant patenkinti ankstyvuosius augalų mitybos poreikius energijos potencialo sužadinimui, tolygiam pasėlių sudygimui ir įsitvirtinimui.