Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Vabzdžių kenkėjų paplitimo dažnis skiriasi priklausomai nuo sezono, o kukurūzų pasėlių augintojai paprastai stebi laukus ir kontroliuoja situaciją, taiko pasėlių rotaciją, kad sumažintų riziką. Jei praeityje kildavo problemų dėl kinivarpų, arba, jei sąlygos būdavo palankios šaknų kenkėjams grambuolių lervoms ar kukurūzų sėklų kenkėjams – musių lervoms, labai naudinga praktikoje taikyti dirvožemio arba sėklų apdorojimo metodus.

Biologiškai išvestos hibridinės kukurūzų veislės  pasižymi tuo, kad, panaudodamos bakterijos Bacillus thuringiensis (Bt) (bakterija, naudojama kaip biologinis pesticidas)  geną, pasigamina insekticidinį toksiną – tai modernus būdas įveikti europinius kukurūzų pasėlių kenkėjus, kaip antai: kukurūzinį drugį, kai kurias vikšrų rūšis ir kukurūzų šaknų kenkėjus - grambuolių lervas.   Amaras, vakariniai lapagraužiai, švedinės muselės, vabalai, žiogai ir tripsai taip pat labai paplitę ir dažni kukurūzų kenkėjai, ypač šiltesnio klimato regionuose.

(a) Deguliai; (b) Helmintosporiozė; (c) Lapų chlorozė, pasireiškianti dėl herbicidų pažaidos

Kukurūzų ligų pasireiškimui bei paplitimui didelę įtaką daro klimatinės sąlygos, kurias sunku nuspėti. Ne visos ligos gali sukelti ekonominius nuostolius, o auginant grūdinius kukurūzus, svarbiausia yra išsaugoti žalius lapus ir stiebus - bet koks fotosintezės ploto praradimas gali sumažinti grūdų derlių.

Sunkiais augalų ligų atvejais, ypač pilkosios dėmėtligės, lapų rūdžių, cerkosporozės atveju, pasėliai gali išgulti, kadangi augalas visas maisto medžiagas iš stiebo nukreipia grūdų užsipildymui ir, atitinkamai, derliaus  išsaugojimui. Vidutinio klimato regionuose ligos, kaip pavyzdžiui deguliai (Kabatiella zeae), pasireiškia vėlai ir gali sukelti stiprią defoliaciją, dėl kurios žymiai sumažėja pašarinių kukurūzų derlius. 

(a)	P (fosforo) trūkumas, kurį sukelia vyraujantys šalti orai, žemos temperatūros;  (b) Lapų spalvą dažnai lemia kukurūzų veislė, o ne maisto medžiagų trūkumas; (c) Lapų spalvos išblukimą gali sukelti šlapio, apsemto dirvožemio sąlygos.

Sužinokite daugiau informacijos apie kukurūzus

Agronominiai principai

Agronominiai principai

Geografiniu požiūriu, kukurūzai auginami platumose tarp 55˚šiaurės ir 45˚pietų platumos. Jokios kitos grūdinės kultūros taip efektyviai nepanaudoja saulės spindulių, kaip kukurūzai, o jų derlingumas iš vieno hektaro yra didžiausias.
Trešimo strategijos

Trešimo strategijos

Tręšimas, išbarstant, paskleidžiant trąšas dirvos paviršiuje, tinka derlingiems dirvožemiams. Toks tręšimo būdas laikomas mažai rizikingu, jei tręšiama prieš pasėlių sėjimą arba ankstyvojo augimo etapuose.
Kukurūzų mitybos apibendrinimas

Kukurūzų mitybos apibendrinimas

Nors pagrindinis ir intensyviausias kukurūzų pasėlių maisto medžiagų įsisavinimo laikotarpis yra stiebo ilgėjimo ar ūglių augimo tarpsnyje ( V6 organogenezės etapas iki žiedyno pasirodymo), pasėlius būtina tręšti jau prieš šį laikotarpį.
Kukurūzų auginimas pasauliniu mastu

Kukurūzų auginimas pasauliniu mastu

Remiantis metiniais statistikos duomenimis, kukurūzų užauginama daugiau nei kitų grūdinių kultūrų per metus. Iš maždaug 162 milijonų ha kukurūzų pasėlių, kukurūzų grūdų derlius sudaro maždaug 850 milijonų tonų, o vidutinis derlingumas - 5,2 t/ha.
Dirvožemis ir kalkinimas

Dirvožemis ir kalkinimas

Kukurūzų pasėliai blogai toleruoja mažą pH (<5,0), nes aliuminio toksiškumas riboja šaknų vystymąsi, o mangano toksiškumas slopina ir pristabdo augalų vystymąsi.
Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Piktžolės, kenkėjai ir ligos

Vabzdžių kenkėjų paplitimo dažnis skiriasi priklausomai nuo sezono, o kukurūzų pasėlių augintojai paprastai stebi laukus ir kontroliuoja situaciją, taiko pasėlių rotaciją, kad sumažintų riziką.
Kukurūzų rinkos

Kukurūzų rinkos

Lyginant su kviečių ir ryžių produktais, - kukurūzai labiausiai išsiskiria iš visų grūdinių produktų savo panaudojimo įvairove.
Sėklų apdorojimas YaraVita Teprosyn produktais

Sėklų apdorojimas YaraVita Teprosyn produktais

YaraVita Teprosyn produktų asortimentas buvo tikslingai ir specialiai sukurtas, siekiant patenkinti ankstyvuosius augalų mitybos poreikius energijos potencialo sužadinimui, tolygiam pasėlių sudygimui ir įsitvirtinimui.