kovo 28, 2020

Atėjo metas tręšti žieminius pasėlius azoto trąšomis

Azoto trąšų naudojimas pavasarį

Visi augintojai puikiai žino, kad azotas yra vienas svarbiausių elementų, atiduodamų anksti pavasarį. Dėl greito ir ilgai išliekančio augalų pasisavinimo populiariausios yra amonio nitratinės azotinės trąšos. Jų hektarinė norma ir panaudojimo laikas labai priklauso nuo beriamų  azotinių trąšų sudėties. Bėrimui skirtos azotinės trąšos gali būti skystos formos ir trijų tipų granuliuotos (skaldytos, išdžiovinto lašelio „preiliuotos“ ir ritinėjimo būdu išgautas kamuolėlis „granulė“). Dėl savybės tolygiau pasiskleisti, granulės turi didesnį pranašumą.

 

Kokiu pranašumu pasižymi YaraBela AXAN® NS 27-4 ir YaraBela SULFAN® NS 24-6?

YaraBela AXAN® NS 27-4 ir YaraBela SULFAN NS® 24-6, dėl savo unikalių fizinių savybių pasižymi tolygiu pasiskleidimu technologinėje vėžėje. Norint tolygiai išberti tąšas, jos turi atitikti tam tikrus privalomus parametrus (granulės dydis, svoris, tvirtumas, tolygumas ir t.t.). Trąšų tolygų išbarstymą apibūdina pasiskleidimo variacijos koeficientas. Jis tinkamas, kuomet neviršija 10 %.

 

 

 

Kodėl YaraBela AXAN® ir YaraBela SULFAN® naudoti veiksmingiau?

Šios Yara azotinės trąšos turi dviejų rūšių azotą N (50% amonio ir 50% nitratinį) ir papildomai dar į jų sudėtį įeina tirpi siera.

YaraBela AXAN® yra 4% sieros , o jos santykis su šioje trąšoje esančiu azotu yra 1/7, todėl šis produktas įdialiai tinka kviečiams.

YaraBela SULFAN® turi 6% sieros, o jos santykis su šioje trąšoje esančiu azotu yra ¼, todėl šis produktas įdialiai tinka rapsams.

Bandymai parodė, kad AXAN® ir SULFAN® yra efektyvesni už paprastą amonio salietrą.

Panaudojus minėtas trąšas ir jau po 7 dienų pamatavus augalų lapus su „Yara N-Tester”, gavome net iki 30% didesnį efektyvumą. Prietaisas parodė, kad augalas pamaitintas geriau nei atidavus tą patį kiekį paprastos amonio salietros. Taigi, siera yra labai svarbus lydintysis azoto elementas pasėlių tręšime.

Svarbu, kad siera nebūtų augalams atiduodama dideliu kiekiu vienintelį kartą. Dažnai Lietuvos ūkininkai naudoja amonio sulfatą (NS 21-24), atiduodami jį vienu metu. Tokiu būdu susidaro per didelis kiekis sieros su amonio formos azotu. Tokiu atveju augalas įsisavina labai mažą kiekį sieros ir pilnai neatlieka azoto lydinčiojo elemento vaidmens. Taip pat per didelis išplaunamos sieros kiekis vienu metu išneša iš dirvos magnį (Mg).