Avižų derlingumo didinimas

Didelis avižų derlingumas priklauso nuo sveikų grūdų skaičiaus susiformavimo varpoje ir, atitinkamai, nuo varpų kiekio viename pasėlių ploto vienete, santykio. Svarbu užtikrinti, kad kiekvienas grūdas varpoje užaugtų iki optimalaus dydžio ir svorio, todėl reikia pasirūpinti, kad pasėliai augtų sveiki ir be piktžolių. Trumpo pasėlių augimo – vegetacijos periodo sąlygomis, tikslinė augalų populiacija yra apie 500 augalų/m2 , lyginant su įprastinio augimo – vegetacijos sezono sąlygomis, kai tikslinė augalų populiacija paprastai būna 250-350 augalų/m2.

Avižų stiebų tankumas priklausys nuo pasėtų sėklų kiekio, sėjos gylio, krūmijimosi intensyvumo augimo sezono pradžioje ir nuo ūglių išgyvenamumo koeficiento. Sėjos gylio poveikis ūglių tankumui pasireiškia tuo, kad krūmijimosi procesas vyksta lėčiau, silpniau, jei sėklos sėjos metu įterpiamos per giliai. Varpų tankis derliaus nuėmimo metu priklauso nuo stiebų kiekio, kurie yra pajėgūs išauginti produktyvias varpas.

Avižos yra ypač jautrios aplinkos veiksniams grūdų formavimosi bei varpų pildymosi tarpsnyje. Ištikus sausrai, grūdai varpoje nesusiformuoja, nesivysto ir varpos neužsipildo, todėl pasėlių lauke gali būti daug tuščių išbalusių varpų. Sveikų augalų vystymuisi labai svarbi yra subalansuota pasėlių mityba, tręšiant pagrindinėmis maisto medžiagomis ir mikroelementais, kurie užtikrintų pasėliams sąlygas pilnai išnaudoti juose esantį augimo potencialą, o derliaus kokybės atžvilgiu, patenkinti rinkos reikalavimus.

Pasėlių tręšimas ir avižų derlingumas

Avižos laikomos lengvų dirvožemių augalu, klesti įvairių rūšių dirvožemiuose, o kokybiškas ir didžiausias derlius, pasižymintis plonesniu lukštu, užauginamas mineralinėmis medžiagomis prisotintame dirvožemyje, lyginant su sunkesniais, gausiai organinėmis medžiagomis prisotintais dirvožemiais. Intensyvaus avižų pasėlių augimo sezono metu, derlingame organiniame dirvožemyje išsilaisvinęs azotas gali pridaryti problemų ir tapti pasėlių išgulimo priežastimi. Avižų pasėlių šaknų sistema yra gerai išsivysčiusi, todėl gerai ir labai efektyviai pasisavina dirvožemyje esančias maisto medžiagas. Panašiai kaip ir kiti kultūriniai grūdiniai augalai, avižos gerai auga ir didžiausią derlių išaugina derlinguose, gerai nukalkintuose dirvožemiuose, tačiau, geriau nei kiti grūdiniai pasėliai, auga netgi vidutinio rūgštingumo (mažas pH lygis) dirvožemiuose. 

Avižų pasėlių augimo sezono pradžioje, parengiamojoje – pasėlių dygimo ir įsitvirtinimo fazėje, pagrindinės maisto medžiagos turi tiesioginį poveikį lapų vystymosi spartumui, o vėliau, ūglių skaičiui krūmijimosi tarpsnio pradžioje. Nuo pirmojo ūglio atsiradimo momento prasidėjusiai augalų formavimosi fazei, dar vadinamai aktyvaus augimo faze, būdingas augalo stiebo ilgėjimo procesas, todėl šiame laikotarpyje vyksta intensyvus maisto medžiagų ir mikroelementų pasisavinimas, kadangi prasideda ir aktyvėja sausųjų medžiagų gamybos bei kaupimo procesas. Galiausiai, iškart po žydėjimo prasidėjusiai produkto susiformavimo fazei, kai vyksta grūdų pildymasis ir, kuri tęsiasi iki grūdų subrendimo, subalansuotų maisto medžiagų šaltinio pasėliams užtikrinimas yra labai svarbus. Taip pat, optimalių pasėlių augimo ir vystymosi sąlygų užtikrinimui, reikalingi pakankami vandens kiekiai. 

Per visą šių trijų pasėlių augimo bei vystymosi fazių laikotarpį, augalus būtina aprūpinti reikalingomis makro maisto medžiagomis ir mikroelementais. Avižų pasėlių tręšimo programą reikėtų sudaryti, atsižvelgiant į dirvožemio derlingumo rodiklius.

Avižų pasėliams būdingas makro-maisto medžiagų pasisavinimas 

Iš pagrindinių maisto medžiagų, avižų pasėliams daugiausiai reikia azoto ir kalio. Fosfatų poreikis kiekio atžvilgiu yra panašus kaip ir sieros. Didžiausias visų makro maisto medžiagų poreikis avižų pasėliams yra pavasarį, intensyvaus augalų augimo bei vystymosi laikotarpyje.

Avižų pasėliams būdingas mikroelementų pasisavinimas 

Siekiant didelio derlingumo ir kokybiško derliaus, būtina subalansuoto avižų pasėlių tręšimo strategija, kuri turėtų numatyti savalaikį augalų aprūpinimą pagalbinėmis maisto medžiagomis ir būtinais mikroelementais.