kovo 15, 2020

Pavasarinė maistinių elementų injekcija pasėliams

Startuoja pavasariniai tręšimai, kurių metu būtina pamaitinti augalus svarbiausiomis maisto medžiagomis!

„Pasėliai šiemet atrodo daug žadantys. Žiema jiems buvo išskirtinai palanki. Todėl tikrai yra kur investuoti“, – sako „Yara Lietuva“ vadovas Edgaras Bačėnas. Ir patikslina, kad investicijos turi būti ne maksimaliai didelės, bet protingos ir suderintos. Tai užtikrinti gali platus „Yara“ trąšų asortimentas, skirtas pamaitinti kiekvienos rūšies augalus, bei profesionali tręšimo ekspertų komanda (Mindaugas ir Raimondas), pasiruošusi pagelbėti šiais klausimais.

 

Kokiomis trąšomis atėjo laikas tręšti šiuo metu?

Pavasarį pirma injekcija augalams turėtų būti su NPK (tai yra, azoto (N), fosforo (P), kalio (K)) trąšomis. Jų rinkoje yra labai daug. Tačiau „Yara“ gali pasiūlyti išskirtinius produktus – „YaraMila Raps“ ir „YaraMila Starter“. Šios trąšos turi unikalių savybių sudedamosiose dalyse. Pirmiausia, vertėtų pažymėti tas, dėl kurių galima maksimaliai tolygiai trąšas išberti. Tai yra, teisingas (+-10%) variacijos koeficientas.  

 

Kodėl pasėlius verta tręšti YaraMila Starter NPK(S) 18–11–13 ir YaraMila Raps NPK(S) 17–11–12 trąšomis anksti pavasarį?

Pasėliams atiduoti maistiniai elementai rudenį praeina daug procesų ir yra dalinai išplaunami arba tampa mažiau prieinamais atėjus pavasariui. Todėl, pagal mūsų rekomendacijas, NPK trąšas reikėtų naudoti du kartus - rudenį ir pavasarį.

Nuo rudeninio tręšimo iki pradėjus šilti orams pavasarį, azotas, siera, kalis, su atlydžiu ir gruntinių vandenų judėjimu, išsiplauna. Mažiau judrus ir daugiau komplikacijų turi fosforas. Kalbant apie jį norėčiau išskirti, kad „YaraMila Starter NPK(S) 18–11–13“ ir „YaraMila Raps NPK(S) 17–11–12“ savo sudėtyje turi 30 % dikalciofosfato, kurį paprastai vadiname „citratiniu fosforu“. Kodėl tai svarbu? „Citratinis fosforas“ yra netirpus vandenyje, jį aktyvuoja augalų šaknys ir dirvos pH. Tiksliau – vis giliau į žemę besiskverbdamos augalų šaknys išskiria rūgštį, kuri atpalaiduoja ir leidžia šią medžiagą įsisavinti (žiūrėti 1 pav).

Žinoma, klausimų gali kilti dėl mažesnio fosforo judrumo. Tačiau jo sinergija su mūsų trąšose esančiu amonio nitrato azotu, kaliu, siera +mikroel., duoda pastebimą efektą. Tą liudija ne vienerius metus atliekami bandymai. Galima drąsiai teigti, kad trąša, kurioje NPK yra su didesniu azoto kiekiu („YaraMila Starter NPK(S) 18–11–13“, arba „YaraMila Raps NPK(S) 17–11–12“) atiduodama per du kartus, duoda didesnį ir kokybiškesnį derlių.    

 

Kuo YARA trąšos skiriasi nuo kitų trąšų gamintojų?

Pirmiausia norėtųsi akcentuoti aukštą trąšų kokybę. Kodėl tai svarbu? Trąšų granulių savybės turi atitikti tam tikrus standartus – dydžio, svorio, tvirtumo. Tuomet tręšiant jos kris tolygiai per visą technologinę vėžę. Variacijos koeficientą galima nesunkiai nustatyti su lėkštelėmis, ypač tai svarbu jei tai 36 m arba 40 m technologinė vėžė. Tolygiai aprėpti tokį plotą yra gan sudėtinga. Ši užduotis tampa dar sudėtingesnė, jeigu trąšų granulės neatitinka standartų. „Yara“ trąšos padeda patikimai išspręsti šią problemą.

Dar viena savybė – unikali mūsų produkcijos sudėtis. Ji tinkama atskirai naudoti rapsams bei javams. Trąšų sudėtyje yra amonio nitratinio azoto, t.y. ne tik amonio , bet ir nitratinio azoto. Augalui būtinas iš karto prieinamas nitratinis azotas. Amonio azotas turi praeiti nitrifikacijos procesą, nes yra neprieinamas augalams. Tik sušilus dirvai nitratinis azotas patenka į augalus, o amonio azotas pradeda nitrifikuotis tapdamas tai pat nitratiniu/prieinamu.

Išskirti reikėtų ir pridėtinių antrųjų elementų (S, Mg) bei mikroelementų tarpusavio sinergiją. Tam, kad pasėliai maksimaliai pasisavintų azotą, jį papildyti turėtų siera. Dėl šių priežasčių „Yara“ trąšų sudėtyje amonio nitratinį azotą papildo reikiamas sieros kiekis.

Svarbų vaidmenį tręšimo procese atlieka ir fosforas. Kuo išsiskiria „Yara“ trąšose esantis fosforas? Apskritai šį maistinį elementą dirvožemio tirpale sunku kontroliuoti, nes jis nėra judrus ir nėra tolygiai/pastoviai prieinams augalams. Pavyzdžiui, įterpus  fosforą į dirvą tik rudenį, nemaža jo dalis tampa neprieinamais augalams junginiais. Nustatyta, kad patręšus „Yara“ trąšomis, turinčiomis vandenyje tirpų ir citratinį fosforą, pavasarį, jis su dirvos tirpalu pajuda net į 2–5 cm gylį (žiūrėti į 2 pav.). Augalų šaknys žymiai geriau įsisavina šį mineralą.

Ilgalaikiai bandymai parodė, kad būtent papildomas pavasarinis tręšimas „YaraMila“ NPK (su didesniu amonio nitratinio azoto kiekiu) duoda didesnį vizualinį efektą vegetacijos metu, didesnį produktyviųjų stiebų skaičių, užtikrina geresnį derlių.


YaraMila privalumai:
• subalansuoto azoto šaltinis:
– naudojant N, esantį YaraMila trąšose, maisto medžiagų įsisavinimas yra efektyvesnis, todėl būna didesnis derlius / didesnis pelnas;
– numanomas-prognozuojamas poveikis, nepatiriama pasėlių nuostolių / užtikrinamos pajamos;
• lengvai preinamas fosforas:
– YaraMila trąšos geriau įsiskverbia ir pasiskirsto dirvožemyje, todėl augalai geriau jį pasisavina;
– YaraMila su mažesniu fosforo kiekiu (P) pasiekia didesnį derlingumą;
– mažesnės gamybinės sąnaudos;
– mažesnis poveikis aplinkai;
• aukšta kokybė;
• tolygus pasiskleidimas;
• efektyvus ir paprastas naudojimas.

YaraMila trąšų savybės:
• nesušoka;
• turi labai mažai dulkių;
• vienodos granulės:
– vidutinis dalelių skersmuo 3,3 mm;
– 2 – 4 mm, min. 90% ;
• pasižymi geru birumu;
• kiekviena granulė išlaiko tą patį elementų kiekį:
– garantuoja maisto medžiagų prieinamumą;
• gera trąšų kokybė garantuoja gerą augimą ir aukštą derlingumą.

YaraMila trąšos yra skirtos efektyviam, produktyviam ir tvariam žemės ūkiui.
Šias trąšas rekomenduoja visi pagrindiniai trąšų barstytuvų gamintojai.

YaraMila NPK(S) - aukštesniems derliams!