Bulvių derlingumo didinimas

Du pagrindiniai bulvių derlingumo rodikliai: gumbų skaičius, tenkantis ploto vienetui ir gumbų dydis arba svoris. Didesnį derlingumą galima užsitikrinti, pasiekiant optimalų gumbų skaičių, ilgiau išlaikant žalią antžeminę augalo dalį ir, užauginant didesnius bei didesnio svorio gumbus. Subalansuota pasėlių tręšimo programa, įtraukiant visus makro ir mikro maistinius elementus, yra labai svarbi ir reikšminga, siekiant įvaldyti visus šiuos komponentus.

Pasėlių tręšimas ir bulvių derlingumas

Kalis (K) – plačiausiai bulvių auginimui naudojamas maistinis elementas, o siekiant užauginti gausų bulvių derlių, kalio (K) ir azoto (N) poreikis bulvių pasėliams yra didžiausias. Fosforo, kalcio ir magnio poreikis yra mažesnis. Nors maistinių elementų išeiga kiekviename bulvių lauke yra skirtinga ir priklauso nuo derlingumo, bulvių pasėliai kalio gali įsisavinti 50% daugiai nei azoto. Kaip galima įsitikinti iš iliustracijoje pateikto grafiko, esant 35 t/ha derlingumui, bulvių pasėliai gali pasisavinti iš dirvožemio virš 200 kg/ha kalio ir 115 kg/ha azoto.

Bulvės: makro maistinių elementų įsisavinimas

Maisto medžiagų įsisavinimo rodikliai kinta, priklausomai nuo pasėlių augimo bei vystymosi stadijos. Didelis makro maistinių elementų poreikis pasėliams yra anksti pavasarį, todėl siekiant išvengti derlingumą ribojančių veiksnių, labai svarbu, kad augalai laiku gautų pakankamus reikalingų maisto medžiagų kiekius. Ir kalis ir azotas yra reikalingi per visą augalo vegetacijos laikotarpį, ypatingai, kai formuojasi gumbai ir kai vyksta maisto medžiagų kaupimas – gumbai stambėja, didėja jų masė.

Kalis yra ypač svarbus ir aktualus ne tik bulvių derlingumui, bet ir gumbų išvaizdai - jų lygumui. Bulvėms būdingas gausus, netgi “prabangus” kalio įsisavinimas. Azotas yra svarbus sveikų bulvienojų ir bulvių gumbų augimui. Panašiai kaip ir kalio, dideli azoto kiekiai yra nukreipiami ir perduodami iš lapų į gumbus maisto medžiagų kaupimo – gumbų stambėjimo ir jų masės didėjimo tarpsnyje. Taip pat, reikia gana didelių fosforo kiekių, ypač ankstyvojoje augimo stadijoje, siekiant paskatinti įsišaknijimą ir gumbų užsimezgimą ir vėlyvuose augimo tarpsniuose – gumbų stambėjimo ir jų masės didėjimo stadijoje.

Bulvės: mikro maistinių elementų įsisavinimas

Nors bulvėms reikia žymiai mažesnių mikro maistinių elementų kiekių, teisingas jų kiekių suderinimas yra ypač svarbus kokybiškam derliui. 

Subalansuotos bulvių pasėlių mitybos strategija yra būtina - nors reikalingi žymiai mažesni mikro maistinių elementų kiekiai, teisingas jų kiekių suderinimas yra ypač svarbus, siekiant didelio derlingumo. Bulvėms svarbiausi mikro maistiniai elementai yra boras, varis, manganas ir cinkas.