Azoto (N) vaidmuo auginant bulves

Azotas yra svarbus bulvių pasėliams, kadangi skatina augimą ir didina derlingumą. Jis užtikrina optimalų fotosintezės procesą lapuose.

Azotas yra svarbus bulvių pasėliams, kadangi skatina augimą ir didina derlingumą. Daugiausiai jo reikia lapų formavimosi tarpsnyje, vėliau – gumbų augimui ir gausesniam derliui, nes azotas užtikrina optimalų fotosintezės procesą lapuose.

Tręšiant azotu ankstyvuose augalo vegetacijos tarpsniuose, susiformuoja vientisa augalo antžeminė dalis - lapijos kupolas. Vėlesniuose augimo tarpsniuose azotas padeda ilgiau išlaikyti žalius bulvienojus ir didina derlingumą.

Vidutinio klimato sąlygomis, perteklinis tręšimas azotu vėlesniuose augimo tarpsniuose skatins augalo augimą ir neleis jam laiku subręsti. Taip pat gali sumažėti krakmolo kiekis, todėl pablogės perdirbimui skirtų bulvių kokybė.

Dėl perteklinio tręšimo azotu vėlesniuose augimo tarpsniuose taip pat gali sumažėti sausųjų medžiagų kiekis, todėl pablogės perdirbimui skirtų bulvių kokybė.

Tais atvejais, kai reikia gausiai tręšti azotu, naudinga paskirstyti tręšimo azotu (N) normas. Bandymai parodė, kad paskirsčius tręšimą į tris dalis, derlingumas padidėjo 12 %, lyginant, kai azotu buvo tręšiama vienu ypu.

Kadangi apie 60 % viso azoto (N) yra įsisavinama prieš gumbų užsimezgimą, pagal standartinę tręšimo biriomis trąšomis per šaknis programą, 2/3 viso N gali būti sunaudoti sodinimo metu, o likęs 1/3 – formuojantis gumbams arba per keletą kartų, tręšiant per lapus, purškiant kartu su apsaugos priemonėmis nuo amarų.

Azoto poveikis konkrečiuose augimo tarpsniuose

Tarpsnis Fosforo poveikis
Sodinimas Ankstyvam augimui ir sausųjų medžiagų kiekiui
Po pasodinimo Siekiant sumažinti nuostolius, rekomenduojama paskirstyti tręšimo normas
Vagojant ir kaupiant Antrasis tręšimas paskirstyta tręšimo norma
Žydėjimas ir maisto medžiagų kaupimas, gumbų stambėjimas Palaiko gumbų augimą

Bendros rekomendacijos, tręšiant pasėlius azoto trąšomis

Suminio azoto poreikis gali skirtis, priklausomai nuo to, ar ilgai reikia išlaikyti žalius bulvienojus ir, kokie gali būti potencialūs nuostoliai, pavyzdžiui, dėl išplovimo. Optimalios suminio N normos skirsis priklausomai nuo dirvožemio tipo ir panaudotų priešsėlių. Jeigu pagal derlingumą numatomas akivaizdus, labai didelis N poreikis (> 268 svarai/akrui), reikėtų patikrinti galimus nuostolius dėl išplovimo. 

Bulvės labai jautriai reaguoja į NPK trąšas sodinimo metu. Subalansuota mityba – dažnai su magniu ir siera tuo pačiu metu – užtikrina gerą pradžią gausiam bulvių derliui. Per gausus tręšimas N trąšomis ankstyvajame tarpsnyje gali pernelyg smarkiai paskatinti augalo augimą gumbų užsimezgimo bei formavimosi sąskaita.

Azoto trūkumo bulvių pasėliams požymiai

Kai trūksta azoto, bulvių lapai pasidaro šviesiai geltoni / blyškiai žali, maži ir per anksti nukrinta. Augalas būna žemaūgis, su vos keliais plonais stiebais. Derlingumas būna mažas, kadangi užsimezga nedaug gumbų.