Kalcio (Ca) vaidmuo auginant bulves

Kalcis yra pagrindinė ląstelių sienelių sudedamoji dalis, padeda sukurti tvirtą struktūrą ir užtikrina ląstelių stabilumą.

Tinkamai aprūpinus bulvių pasėlius kalciu – tręšiant kalcio salietra vagojant bulves arba per gumbų užmezgimo tarpsnį, galima sumažinti vidinių gumbo susirgimų riziką, pavyzdžiui, gumbo vidinio dėmėtumo (GVD) (GVD – IRS angl.) arba geležligės riziką. Patirtis rodo, kad užtikrinus mažiausiai 0,15% kalcio gumbo žievelėje, pagerėja gumbo odelės kokybė, padidėja atsparumas ligoms ir sumažėja gumbo vidinio dėmėtumo pasireiškimo rizika (šaltinis: Russet Burbank veislė, JAV).

Gumbo ląstelių sienelių stiprinimas kalciu gali padėti sumažinti šlapiojo (Ervinijos) puvinio žalą bulvių gumbams sandėliavimo metu.

Kalcis taip pat sumažina gumbų paviršiaus ligų riziką, tame tarpe, rizoktoniozės ir piktųjų (dulkingųjų) rauplių, palaiko sveiką, kokybišką odelę. Tačiau dideli laisvojo kalcio kiekiai dirvožemyje, pavyzdžiui, dėl neseniai barstytų kalkių, gali padidinti paprastųjų rauplių riziką.

Dideli kalcio kiekiai gumbuose taip pat sumažina nubrozdinimų riziką derliaus nuėmimo metu ir vėliau – transportavimo metu. Remiantis JAV atliktais tyrimais, skirtingos bulvių veislės skirtingai įsisavina kalcį.

Kai tręšiama kalcio nitrato, o ne amonio nitrato trąšomis, bulvių gumbai būna atsparesni nubrozdinimams. Kai kurių veislių bulvėms gumbų nubrozdinimų žalą galima sumažinti perpus.

Tręšiant kalciu sėklai auginamų (sėklinių) bulvių pasėlius, pagerėja sėklinių bulvių kokybė. Kalciu praturtinti motininiai gumbai būna geresnės būklės ir sparčiau auga, todėl derlingumas iš vieno bulvių kero būna didesnis.

Kalcio poveikis konkrečiuose augimo tarpsniuose

TarpsnisKalcio poveikis
Vagojimas ir kaupimas Gerina odelės kokybę, mažina gumbų vidinio dėmėtumo riziką, didina atsparumą stresams – sausrai / karščiams
Gumbų formavimosi, užsimezgimo tarpsnis Good skin quality, internal rust spot reduction, stress tolerance - drought/heat
Žydėjimas ir maisto medžiagų kaupimas, gumbų stambėjimas Pagerina odelės kokybę ir sumažina gumbo ligų riziką

Bendros rekomendacijos, tręšiant bulvių pasėlius kalcio trąšomis

Kalcis yra pagrindinė ląstelių sienelių sudedamoji dalis, padeda sukurti tvirtą struktūrą ir užtikrina ląstelių stabilumą. Kalciu praturtintos ląstelių sienelės yra labiau atsparios bakterijų ar grybelių sukeliamoms infekcijoms. Kalcis yra labai svarbus ląstelių dalijimuisi ir augimui, todėl yra būtinas prieš ir per spartų gumbų augimo tarpsnį.

Taip pat, esant nepalankioms sąlygoms, kalcis padeda augalui prisitaikyti suaktyvindamas grandininę reakciją ištikus stresui. Jis taipogi atlieka svarbų vaidmenį, reguliuodamas aktyvų kalio perdavimą žiotelių atidarymui. Kalcis ypač veiksmingai padeda sumažinti vasaros karščių sukeltą stresą, sumažindamas augalo vytimą ir žalą lapams. Buvo užregistruota, kad tokiais atvejais kalcis padeda 30% pagerinti bulvių pasėlių derlingumą.

Kalcio trūkumo bulvių pasėliams požymiai

Mažai tikėtina, kad nežymų kalcio trūkumą atpažinsite iš lapų būklės pasėlių lauke, tačiau gumbo stolonai jums tai pademonstruos akivaizdžiai – stolonų galuose atsiranda rudos dėmės. Kai labai trūksta kalcio, požymius pasėlių lauke atpažinsite ir iš lapų. Jauniausi lapai būna maži ir pasidaro blyškūs – šviesiai žalios spalvos, o lapų galai užsiraito žemyn. Lapų pakraščiuose gali atsirasti rudos dėmės. Kai bulvės auginamos hidroponiniuose tirpaluose be kalcio, lapkočiai nuo silpnumo gali išgriūti į šalis, o besivystančių gumbų odelė gali smarkiai sutrūkinėti.