Istorinė cukrinių runkelių raida

Cukrinius runkelius pasaulyje pradėjo auginti 1786 metais. Augindamas skirtingas cukrinių runkelių rūšis, Berlyno chemikas Achardas (Achard) išvedė cukrinių runkelių veislę, ypač tinkamą cukraus gavybai. Iš šios veislės kilo “Baltųjų Silezijos cukrinių runkelių” veislė, kuri yra šiuolaikinių veislių protėvis.

Laikui bėgant, cukrinių runkelių tyrimai ir auginimo plotai išsiplėtė visoje Europoje, Šiaurės Amerikoje, pasiekė Kiniją ir subtropines zonas. Cukrinių runkelių derlingumas padidėjo nuo 10 tonų/ha iki 60 tonų/ha, o cukraus kiekis žaliavoje padidėjo nuo 4% iki 17%. 

Svarbiausi naujų veislių išvedimo tikslai yra didesnė cukraus išeiga, atsparumas grybelinėms ir virusinėms ligoms bei sumažintos ataugų ir ūglių leidimo tendencijos pirmaisiais metais po sėjos. Sumažinus tam tikras necukringas medžiagas ir teršalus, galima padidinti cukraus išeigą.

Daugelis augalų rūšių gamina sacharozę kaip pasiruošimo laikinam saugojimui-laikymui produktą. Tačiau, dideliais kiekiais sacharozė kaupiasi tiktai dviejų rūšių augaluose – cukriniuose runkeliuose (Beta vulgaris L.) ir cukranendrėse (Saccharum officianarum L.). Nuo šių dviejų pasėlių rūšių auginimo priklauso daugiau nei 90% prekybos cukrumi apimtys pasaulyje. Iš šių dviejų pasėlių rūšių gaminama sacharozė sudaro maždaug 11% viso psaulio maisto produktų tiekimo. Naujausiais statistikos duomenimis, pasaulyje pagaminama 114 milijonų tonų cukraus, iš kurių vieną trečdalį sudaro cukrinių runkelių cukrus ir du trečdalius – cukranendrių.

Cukriniai runkeliai yra dvimečiai augalai. Pirmaisiais augimo metais augalas išvysto lapų skrotelę ir užaugina runkelius-šakniavaisius, kurių derlius nuimamas pirmųjų metų pabaigoje. Cukrinių runkelių nenukasus pirmaisiais metais, per antruosius metus jie žydės ir augins sėklas. Cukriniai runkeliai gerai auga ir dera vidutinio klimato sąlygomis, kai dirvožemis yra turtingas, prisotintas maisto medžiagomis, o auginimo sezonas trunka nuo penkių iki šešių mėnesių.

Daugiau informacijos apie cukrinius runkelius

Agronominiai principai

Agronominiai principai

Kiekvieno cukrinių runkelių augintojo tikslas - užauginti didelio derlingumo pasėlius, kurie užtikrintų maksimalų cukraus kiekį iš vieno hektaro ir tinkamos kokybės cukringas sultis.
Maisto medžiagų įtaka cukriniams runkeliams

Maisto medžiagų įtaka cukriniams runkeliams

Labai svarbu užtikrinti, jog skirtinguose cukrinių runkelių augimo ir vystymosi tarpsniuose, šiems pasėliams nepritrūktų maistinių medžiagų.
Cukrinių runkelių augimas  ir vystymasis

Cukrinių runkelių augimas ir vystymasis

Nuo sėklų sudygimo iki sėklų užauginimo ir subrandinimo cukriniams runkeliams reikia dvejų metų. Pirmaisiais augimo ir vystymosi metais augalas įsitvirtina ir užaugina šaknų derlių.
Cukrinių runkelių pasėlių tręšimo apibendrinimas

Cukrinių runkelių pasėlių tręšimo apibendrinimas

Didžiausias cukrinių runkelių pasėlių poreikis maisto medžiagoms prasideda praėjus maždaug 1-1,5 mėnesiui po sėjos. Grafinėje iliustracijoje pateikiamas pavyzdys, rodantis pagrindinių maisto medžiagų įsisavinimą augalų vegetacijos laikotarpyje.
Rinkos reikalavimai cukrinių runkelių derliaus kokybei

Rinkos reikalavimai cukrinių runkelių derliaus kokybei

Žmonių maistui naudojama iš cukrinių runkelių gaminama sacharozė. Cukrinių runkelių šakniavaisiuose būna nuo 13 iki 22% sacharozės. Sacharozė plačiai naudojama kaip grynas, aukštos kokybės energetinis maistas ir kaip maisto papildas.
Cukrinių runkelių auginimas ir produkcija pasauliniu mastu

Cukrinių runkelių auginimas ir produkcija pasauliniu mastu

2011- siais metais visame pasaulyje cukriniai runkeliai užėmė 5,069,362 hektarų plotą, o Europoje daugiausia buvo auginama Rusijos Federacijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje.
Istorinė cukrinių runkelių raida

Istorinė cukrinių runkelių raida

Cukrinius runkelius pasaulyje pradėjo auginti 1786 metais. Augindamas skirtingas cukrinių runkelių rūšis, Berlyno chemikas Achardas (Achard) išvedė cukrinių runkelių veislę, ypač tinkamą cukraus gavybai. Iš šios veislės kilo “Baltųjų Silezijos cukrinių...