Kviečių grūdų dydžio ir svorio didinimas

Kviečių grūdų dydį nulemia augalų genetinės savybės, t.y. rūšis, ir grūdų pildymosi laikotarpio trukmė. Iškart po apdulkinimo pradeda vystytis grūdų embrionai ir endospermas, fotosintatai ir krakmolo bei baltymų atsargos iš lapų ir stiebų nukreipiami į bręstančius grūdus. Kuo ilgesnis grūdų pildymosi tarpsnis, tuo didesnė tikimybė, kad grūdai bus stambesni. Be aprūpinimo mitybos elementais, grūdų dydžiui įtakos turi dirvožemio drėgnumas, todėl reikia užtikrinti dirvožemio drėkinimą, siekiant išvengti jo išsausėjimo. Kitas svarbus veiksnys yra kova su ligomis. Reikia naudoti fungicidus ir mitybos elementus, padedančius išsaugoti sveiką žalių lapų skliautą ir padidinti atsparumą ligoms.

Kviečių mityba ir grūdų dydis bei svoris

Azotas

Azotas turi didžiausią poveikį galutiniam kviečių grūdų dydžiui ir svoriui. Ankstyvoje augimo fazėje patręšus pasėlius azoto trąšomis, susiformuoja platus lapų skliautas su dideliu angliavandenių kiekiu stiebe, kurie brandos tarpsniu pernešami į grūdus. Tai ypatingai svarbu auginant kviečius sausros sąlygomis, kur 60% grūdų derliaus gaunama iš tokių atsargų. Būtina kontroliuoti azoto kiekį augalų audiniuose, siekiant išvengti ankstyvo lapų skliauto išglebimo ir grūdų brandos tarpsnio sutrumpėjimo.

Fosfatai

Fosfatai vaidina svarbų vaidmenį aprūpinant augalus energija. Angliavandenių atsargų perskirstymui yra reikalingas didelis energijos kiekis. Taigi, tinkamas tręšimas fosfatinėmis trąšomis yra svarbus veiksnys, siekiant gauti kviečių derlių su geru grūdų dydžiu.

Norint turėti stambesnius grūdus, galima tręšti tiek sausomis fosfatinėmis trąšomis, tiek ir skystomis fosfatinėmis trąšomis per lapus.

Kalis

Kalis paskirsto mitybos elementus augalų audiniuose, reguliuodamas transpiracijos srautus mineralų pernešimui į varpą, todėl būtina užtikrinti pakankamas kalio atsargas augaluose. Be to, kalis neleidžia augalams per anksti išglebti grūdų brandos tarpsniu, o tai ypatingai svarbu tuose regionuose, kuriuose vyrauja sausos oro sąlygos. Esant kalio trūkumui, augalai prastai kontroliuoja transpiraciją per lapus, dėl to jie perkaista ir išglemba. Esant pakankamoms kalio atsargoms augalų audiniuose, grūdų brendimo fazė trunka ilgiau, dėl to padidėja grūdų svoris.

Manganas ir cinkas