Azoto (N) įtaka rapsų pasėliams

Azotas yra svarbus augalų augimui bei vystymuisi, todėl kaip ir visiems gausia lapija pasižymintiems augalams, rapsų poreikis azotui yra didelis. Azotas atlieka svarbų vaidmenį antžeminės augalo dalies – lapijos formavimuisi ir optimizuoja augalo šviesos sugėrimo funkcijas, todėl padeda padidinti pasėlių derlingumą. Kai azoto trūksta ankstyvojoje pasėlių augimo fazėje, augimas sulėtėja, ko pasėkoje sumažėja derlingumas dėl prasto antžeminės augalo dalies išsivystymo (mažas lapų ploto indeksas) ir dėl sutrumpėjusios vegetacijos trukmės.

Ankstyvajame pasėlių augimo bei vystymosi tarpsnyje, kai formuojasi lapų skrotelė, tręšimas azotu turi įtakos augalo gebėjimui kaupti azotą šaknyse ir lapuose, dažniausiai sukauptas azotas iš naujo mobilizuojamas vėlesniuose augimo tarpsniuose. 

Azotas yra ne tik svarbus, bet atlieka daugialypį vaidmenį, suteikdamas pasėliams atsparumą ligoms. Vyrauja nuomonė, kad dideli azoto kiekiai gali padidinti pasėlių sergamumo riziką, tačiau optimalios azoto tręšimo normos paprastai slopina ligą. Taip yra dėl pasipriešinimo ligoms mechanizmo - per įvairių baltymų ir fermentų, reikalingų tiek augalų augimui tiek ir atsparumui ligoms arba per padidėjusį atsparumą, nes energingai augantys augalai sugeba apsisaugoti nuo žalingo kai kurių ligų poveikio.

Jei pasėliams trūksta azoto, augalai bus žemaūgiai, o pirmiausia pablykšta ar pagelsta senesni lapai, kadangi azotas yra labai judrus augaluose. Stiebai suplonėja, sumažėja ūglių skaičius, lapija praretėja, atsiranda atviri tarpai. Pasėliai menkai žydi, sutrumpėja brendimo laikotarpis, sumažėja ankštarų skaičius, gali smarkiai nukentėti derlius.

Azoto įsisavinimas

Žieminių rapsų pasėliai absorbuoja azoto tirpalą nitrato pavidalu. Bandymų metu, kontroliuojamomis sąlygomis paaiškėjo, kad tręšiant pasėlius karbamidine (karbamidu) ar amoniakinio (amonio sulfatu) azoto forma, lyginant su išskirtinai nitratu ar amonio nitratu, azoto veiksmingumas bei efektyvumas buvo mažesnis, ko pasėkoje lėčiau augo ir vystėsi šaknys ir antžeminė augalo dalis, atitinkamai 75% ir 50%.