Kukurūzų derlingumo didinimas

Kiekvienas ūkininkas yra suinteresuotas užauginti didelį ir kokybišką kukurūzų pasėlių derlių, tačiau daug agronominių veiksnių gali turėti įtakos pasėlių augimui bei vystymuisi ir nulemti derlingumą ir derliaus kokybę, o daugelį iš šių veiksnių gali kontroliuoti bei reguliuoti pats žemdirbys, atsižvelgdamas į klimatines sąlygas ir į dirvožemio pereikius. Pasirinkus tinkamą sėklų veislę, pritaikytą auginti vietos sąlygomis, kukurūzai sėjami tokiu tankumu, kad vienam augalui galėtų vystytis vienas burbuoles auginantis kotas. Norint užauginti didelį kukurūzų derlių, svarbu kad kukurūzų burbuolė būtų pajėgi užauginti maksimalų, didelio svorio grūdų skaičių. Ūkininkui įmanoma tą pasiekti, tręšiant kukurūzų pasėlius subalansuotomis maisto medžiagomis, pasitelkus pasėlių mitybos programos rekomendacijas.

Pasėlių tręšimo įtaka kukurūzų derlingumui

Azotas yra svarbi maisto medžiaga, užtikrinanti didelį kukurūzų pasėlių derlių. Jis sužadina ir skatina pasėlių augimą bei vystymąsi, todėl būtina aprūpinti pasėlius reikiamais azoto ištekliais, kad augalai lengvai juos įsisavintų.

Fosforas ypač svarbus augalo šaknų sistemos vystymuisi ir patikimam augalų įsitvirtinimui. Kalis, panašiai kaip ir azotas, taip pat skatina augalų vystymąsi, todėl augdami pasėliai įsisavina didelius kalio kiekius. Kalio tręšimo normas reikia suderinti su azoto tręšimo normomis. Tinkamai tręšiant pasėlius kalio trąšomis, galima sumažinti šalčio bei šalnų sukeltą streso poveikį augalams ir sumažinti pasėlių išgulimo riziką.

Kalio vaidmuo yra ypatingai svarbus augalo žiotelių užsidarymo procese, todėl esant kalio trūkumui ar nepakankamai tręšiant pasėlius kalio trąšomis, augalai gali prarasti daug vandens. 

Magnis, siera ir geležis skatina ir padidina fotosintezės procesų aktyvumą, palaiko sveikų augalų augimą ir užtikrina gerą derlingumą. Kalcis suteikia augalams tvirtumo, apsaugo šaknų sistemą, užtikrina sveikų augalo lapų ir stiebo augimą bei vystymąsi. Boras yra būtinas, nes atsakingas už apvaisinimo vamzdelio suformavimą ir užauginimą, taip pat ir už grūdų užsimezgimą. Cinkas svarbus, nes dalyvauja fotosintezės procese. 

Bet kurio mikroelemento trūkumas kukurūzų pasėliams gali sutrikdyti ir apriboti jų augimo ir vystymosi procesus, dėl ko gali nukentėti kukurūzų derlius.

Kitos žemės ūkio pasėlių priežiūros praktikos bei metodai, didinantys kukurūzų derlingumą

  • Optimalaus dirvožemio pH palaikymas užtikrina netrikdomą maisto medžiagų patekimą augalams ir paspartina pasėlių augimą. Pageidautina, kad dirvožemio pH būtų palaikomas intervale tarp 6 – 7.2 (išmatuotas vandenyje). Kukurūzai blogai toleruoja dirvožemį, kurio pH mažesnis nei (<5.0), kadangi aliuminio toksiškumas trikdo ir stabdo šaknų vystymąsi, o mangano toksiškumas trikdo ir stabdo augalų vystymąsi. 
  • Siekiant pagerinti dirvožemio pH, reikia naudoti kalkes, o gipsas gerina dirvos struktūrą ir dirvožemio prisisotinimą kalciu – visa tai padeda padidinti kukurūzų derlingumą. Iš gipso išsiskirianti siera sudaro junginius su laisvuoju aliuminiu, todėl mažėja aliuminio toksiškumo poveikis augalams. 
  • Kukurūzai yra ypatingai jautrūs dirvožemio struktūrai ir suplūktai dirvai, todėl esant gerai dirvožemio struktūrai, pasėliai gerai auga, - susiformuoja gerai išsivysčiusių, tvirtų šaknų sistema. 
  • Teisingi tarpai tarp augalų, sėjos tankumas ir sėjomainos su kitais pasėliais taikymas padeda padidinti kukurūzų derlingumą ir, tuo pačiu, sumažinti pasėlių ligų, kenkėjų žalos ir piktžolių paplitimo riziką. 
  • Siekiant užtikrinti sėkmingą kukurūzų pasėlių augimo pradžią, būtina kontroliuoti piktžolių paplitimą, tuo tarpu kenkėjų ir ligų kontrolė sumažina šaknų pažaidos riziką ir sudaro geras sąlygas produktyvios lapijos susiformavimui ir išsivystymui. Nors kukurūzų pasėlių laistymas ar drėkinimas retai praktikuojamas, tinkamas augalų aprūpinimas vandeniu, ypač šilkėjimo tarpsnyje, yra svarbus ir aktualus grūdų užsimezgimui ir pildymuisi.