Pasaulinė kviečių gamyba

Kviečiai – tai pasaulinėje prekyboje vyraujantys javai, kurių gamybos apimtis vidutiniškai sudaro 650- 685 milijonų tonų, vartojimo apimtis – 654 - 660 milijonų tonų, o metinės atsargos – 160 - 190 milijonų tonų.

Kinija yra stambiausia kviečių augintoja pasaulyje. Atsargos metų gale šioje šalyje sudaro apie 130 mln. tonų; antrą vietą užima Indija su 90 mln. tonų rodikliu, o trečioje vietoje yra JAV ir Rusijos Federacija su 60 mln. tonų atsargų metų gale kiekvienoje iš šių šalių.

Kviečių vidutiniai derlingumo rodikliai įvairiuose pasaulio žemynuose yra labai skirtingi. Vidutinis Šiaurės ir Centrinės Europos klimatas yra labai palankus dideliam kviečių derlingumui, tuo tarpu žemynai, kuriems būdingos atšiauresnės klimato sąlygos, pavyzdžiui, sausra arba šaltis, yra mažiau palankūs kviečių auginimui. Derlingumo rodiklių diapazonas pakankamai platus: nuo Airijos su 9,86 t/ha vidutiniu rodikliu iki Venesuelos (Venesuelos Bolivaro Respublikos) su vidutiniu 0,31 t/ha rodikliu. Dabartinis pasaulio rekordas, nustatytas Naujojoje Zelandijoje 2010 m. kovo mėn., sudaro 15,64 t/ha. Pasaulio maisto saugumo komitetas pagrindine šiandienos problema laiko tai, kad daugelyje pasaulio šalių derlingumas nedidėja, tuo tarpu planetos gyventojų skaičius nuolat auga ir su kiekviena diena gyventojų aprūpinimo maistu klausimas tampa vis aktualesnis.